„Zielony” głos młodzieży w Hydropolis

Znamy zwycięzców pierwszego Młodzieżowego Wodnego Okrągłego Stołu! Jury zdecydowało, że to Liceum Ogólnokształcące nr XIV we Wrocławiu otrzyma 10 000,00 na realizację swojego pomysłu. Uczniowie zaproponowali rozbudowę ogrodu deszczowego na terenie swojej szkoły. Ale nagród było więcej.

Za nami Pierwszy Młodzieżowy Wodny Okrągły Stół w Hydropolis. Wydarzenie jest nowością otwierającą Kongres Miasto – Woda – Jakość życia. W centrum wiedzy o wodzie uczniowie szkół średnich zaprezentowali swoje „zielone” projekty, które nie tylko korzystnie wpływają na najbliższe otoczenie, ale także promują szacunek do wody i zrównoważony styl życia.

Do konkursu stanęły cztery szkoły:

  • Liceum Ogólnokształcące nr XIV z projektem „KAPIBARA – zostań przewodnikiem po lokalnych hydroinicjatywach Czternastki”
  • Liceum Ogólnokształcące nr VI z pomysłem na „Modelową Oczyszczalnie Wody w Ogrodzie Edukacyjnym”
  • Liceum Ogólnokształcące nr VII prezentując temat „Hydroponika przyszłością upraw roślin”
  • Zespół Szkół nr 3 z projektem „Nie marnuj – wykorzystuj”

W pierwszej kolejności młodzież konsultowała swoje projekty z ekspertami z Rady Naukowej Hydropolis. Następnie zaprezentowali swoje inicjatywy, a później dyskutowali przy okrągłym stole o swoich pomysłach, a także o tym o tym, jakie można podjąć działania, aby środowisko naturalne było w lepszej kondycji czy też jakie kroki mogą wykonać młodzi ludzie, aby bardziej zaangażować się w ochronę środowiska.

– To niesamowita przyjemność poznać punkt widzenia młodych ludzi, którzy już teraz myślą o tym, jak ich najbliższe otoczenie będzie wyglądało za 50 a nawet 100 lat. Jestem niezwykle zbudowany świadomością wrocławskiej młodzieży. Wiedzą co trzeba naprawić, aby było im w tym świecie lepiej niż jest teraz – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A, do którego należy Hydropolis.

Zwycięski okazał się projekt Liceum Ogólnokształcące nr XIV we Wrocławiu. Jego uczniowie z klasy 3c i 2b zaproponowali rozbudowę ogrodu deszczowego na terenie swojej szkoły, instalację zbiorników retencyjnych na deszczówkę oraz podjęcie współpracy z działkowcami. Młodzież planuje także warsztaty edukacyjne z uczniami z innych szkół. Dzięki temu myślą ekologiczną zarażą kolejne młode osoby. Na realizację swojego pomysłu otrzymają 10 000,00 zł od gospodarza debaty.

 

– Ci ludzie, którzy mają dzisiaj kilkanaście lat, za lat 10 lub 20 będą decydować o losach świata. To oni będą kiedyś w rządzie, będą kierować wielkimi firmami. To oni będą decydować na co idą wielkie pieniądze. Jeśli dzisiaj zostaną zarażeni ideą, że na nas spoczywa odpowiedzialność za świat, to jest większa szansa, że będą czuli się odpowiedzialni za jego kondycję – mówi prof.  SGH Magdalena Kachniewska, przewodnicząca Rady Naukowej CEE Hydropolis i wiceprzewodnicząca jury.

Odpowiedzialność za przyszłość czuje też jeden ze zwycięzców dzisiejszego konkursu.

 

– Podczas tworzenia tego projektu zastanawialiśmy, jak spopularyzować retencję wody, jak wykorzystać w pełni jej potencjał i jak wyjść z tą wiedza do innych ludzi – mówi Mikołaj Piekot z XIV LO we Wrocławiu.

Nagroda specjalna Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia trafiła w ręce uczniów z Zespołu Szkół nr 3, którzy zaproponowali budowę i utrzymanie ogrodu deszczowego na terenie placówki. Uczniowie otrzymają 10 000,00 zł. Dzięki temu będą mogli zrealizować swój pomysł.

– Nikt nie ma wątpliwości, że to my dorośli powinniśmy uczyć się od młodych, którzy mają specjalny rodzaj wrażliwości i to dziś było widać. Byli nie tylko świetnie przygotowani merytorycznie, ale też widziałem w nich wyraźną troską o planetę i chęć dzielenia się swoją wiedzą i pracą – zauważa Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Młodzieżowy Wodny Okrągły Stół był wydarzeniem rozpoczynającym Kongres Miasto – Woda – Jakość życia. Zwycięzcy dzisiejszej debaty zaprezentują się ekspertom i naukowcom w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Zapraszamy do udziału w Kongresie. Darmowa rejestracja i więcej informacji na stronie: www.watercity.com.pl