Centrum wiedzy o wodzie

O MPWiK S.A. we Wrocławiu

Wszystko zaczyna się od wody…

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu liczy blisko 150 lat. Obecnie spółka dostarcza wysokiej jakości wodę z Oławy i Nysy Kłodzkiej do 700 tysięcy odbiorców z Wrocławia i 7 gmin ościennych.

MPWiK S.A. od lat dba o środowisko naturalne i angażuje się społecznie, co wyróżnia je na tle innych organizacji gospodarczych. Podejmuje także działania nastawione na poprawę świadomości ekologicznej np. poprzez kampanię społeczną #PijKranówkę. Szczególnym przykładem realizowania polityki CSR jest kształtowanie odpowiednich postaw wśród najmłodszych poprzez powołanie przedszkolnej Akademii Przyjaciół Wody oraz uruchomienie strony internetowej www.mpwikdzieciom.pl.

Najbardziej spektakularnym przejawem misji edukacyjnej jest Hydropolis.

Unikatowe centrum wiedzy o wodzie łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Hydropolis jest także wyjątkowym przykładem rewitalizacji obiektu poprzemysłowego. Ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej.

MPWiK S.A., jako przedsiębiorstwo o znaczeniu strategicznym z punktu rozwoju Wrocławia, dąży do doskonałości w każdym działaniu. W spółce działa Centrum Nowych Technologii, odpowiedzialne za współpracę ze środowiskiem naukowym oraz poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań.

Przedsiębiorstwo zatrudnia prawie 800 pracowników, którzy codziennie dbają o jakość wody, dostarczanie jej do kranów mieszkańców oraz odbiór powstałych ścieków.

Ambasadorzy Hydropolis

Ryszard Horowitz

Ryszard Horowitz jest światowej sławy fotografem i specjalistą w zakresie cyfrowego przetwarzania fotografii. Pełni funkcję ambasadora Hydropolis. Urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. Przez pierwsze lata II Wojny Światowej mieszkał wraz z rodziną w getcie krakowskim. Następnie trafił do nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu — jest jednym z najmłodszych uratowanych stamtąd więźniów. Fotografią zainteresował się już w wieku czternastu lat — ale to malarstwo wykształciło w nim niezwykłą wrażliwość artystyczną. W roku 1959 przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie żyje i pracuje do dziś. Przez lata rozwijał konsekwentnie swój niezwykły sposób patrzenia na rzeczywistość, w którym odważnie łączy fotografię miejsc i ludzi z niezwykłymi, często surrealistycznymi motywami. W 2016 roku w strefie wystaw czasowych Hydropolis prezentowano wystawę “Wodociągi wrocławskie w obiektywie Ryszarda Horowitza”. Ekspozycja stanowiła wybór siedemnastu prac, na których artysta przedstawia zabytkowe zabudowania wrocławskiego MPWiK i eksplorujące je zwierzęta. Ryszard Horowitz stworzył te artystyczne kompozycje bazując na wykonanych przez siebie fotografiach przepompowni Świątniki, przepompowni Stary Port, starego Odżelaziacza i jedynej w swoim rodzaju Wieży Ciśnień przy ul. Na Grobli.

Don Walsh

Don Walsh to oceanograf, eksplorator mórz i oceanów, wykładowca, oficer US Navy w stanie spoczynku. Pierwszy człowiek, który dotarł do najgłębszego punktu ziemskich oceanów — tzw. Głębi Challengera. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swoje osiągnięcia. Jest m. in. jednym z dwudziestu dożywotnich członków prestiżowego “The Explorers Club”. Został odznaczony najwyższym wyróżnieniem National Geographic — Medalem Hubbarda. Brał udział w kilkudziesięciu ekspedycjach naukowych, a jego nazwiskiem nazwana została jedna z grani w Arktyce. Napisał wiele artykułów i książek, poprowadził blisko 1500 wykładów o tematyce oceanicznej w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w Hydropolis? Tematyka ekologiczna jest Ci bliska? Zostaw nam swój adres e-mail. Wrócimy do Ciebie od czasu do czasu z garścią aktualności i ciekawostek.

Zostaw swój adres e-mail To pole jest wymagane