Domowy proszek do prania

Pranie ubrań to jedna z tych czynności, którą wykonuje się regularnie w każdym gospodarstwie domowym. Świeże, czyste ubrania to przecież jedna z podstawowych zasad higieny. Wykonując pranie zazwyczaj pamiętamy o tym, aby właściwie dbać o nasze rzeczy – oddzielamy białe od kolorowych, dobieramy temperaturę wody i tryb pracy pralki tak, aby nie uszkodzić tkanin. Warto z równym zaangażowaniem zadbać o to, żeby nasze pranie było jak najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Jak to zrobić? Wystarczy zwrócić uwagę na trzy kluczowe aspekty prania: zużycie prądu, zużycie wody i środki piorące.

Pralki, tak samo jak inne urządzenia gospodarstwa domowego, muszą być zaopatrzone w tzw. etykietę energetyczną. Zawiera ona oznaczenie klasy energetycznej – obecnie obowiązują symbole od A do G, a najwyższą klasą jest A+++. Zasada jest prosta. Kupując pralkę wybierajmy jak najwyższą klasę, aby zminimalizować zużycie prądu. Ta sama zasada dotyczy pozostałych urządzeń, np. lodówki czy telewizora. Na etykiecie znajdziemy również informację o średnim rocznym zużyciu wody przez pralkę – zwykle jest to między 7 a 9 tysięcy litrów. Na rzeczywiste zużycie wody największy wpływ  mamy my sami – wszystko zależy oczywiście od tego, jak często pierzemy i jakie cykle wybieramy. Im rzadziej i im krótsze, tym lepiej.

I wreszcie – środki piorące. W sklepach dostępne są setki produktów w formie proszków i płynów, które wpływają na środowisko na kilku polach. Bezpośrednio mogą zanieczyszczać wodę i glebę. Szkodliwy jest również sam proces ich produkcji, a dodatkowo każda zużyta butelka czy plastikowy pojemnik zwiększa produkcję śmieci. Jak temu zaradzić? Przygotować w domu swój własny, ekologiczny środek do prania!

Potrzebne są do tego tylko cztery składniki:

  • 1 szklanka płatków mydlanych
  • 1 szklanka boraksu
  • 0,5 szklanki kwasu cytrynowego
  • 15 kropli olejku eterycznego

Płatki mydlane stanowią idealną bazę piorącą. Możemy kupić je w formie gotowej (pamiętajmy, by były z naturalnego mydła, bez sztucznych dodatków) lub przygotować samemu ścierając na tarce zwykłe, szare mydło. Możemy stosować je do prania również samodzielnie, jest to wskazane zwłaszcza dla małych dzieci i osób z bardzo wrażliwą skórą, cierpiących na alergie. Jednak samo mydło może mieć problem z dopieraniem trudniejszych zabrudzeń. Tutaj z pomocą przychodzi boraks, naturalna substancja o silnych właściwościach dezynfekujących i czyszczących. Można go bez problemu kupić w sklepach z produktami ekologicznymi, zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Natomiast zwykły, spożywczy kwas cytrynowy świetnie poradzi sobie z twardą wodą i zapobiegnie osadzaniu kamienia w pralce. Dodatek olejku zapachowego to już sama przyjemność – nasze pranie będzie tak pięknie pachnieć, że żaden płyn do płukania nie będzie już potrzebny.