Wystawa czasowa „Nie pozwól mi utracić kolorów”

Swetry z ciucholandów, włóczki, wełna i odpady pleksi – między innymi ten materiał posłuży do stworzenia ekspozycji „Nie pozwól mi utracić kolorów”. W ten sposób Hydropolis we Wrocławiu chce zwrócić uwagę na problem wymierania raf koralowych. Nowa wystawa dostępna będzie dla odwiedzających od soboty, 8 lutego 2020 roku.

Rafy koralowe są jednym z najbardziej bioróżnorodnych ekosystemów na świecie. Choć stanowią mniej niż 1% powierzchni mórz i oceanów, to są siedliskiem życia dla ok. 25% zwierząt morskich. Istnienie raf koralowych jest dziś zagrożone. Szkodzą im nie tylko zmiany klimatyczne, ale także działalność człowieka.

Rafy koralowe z recyklingu

Na problem zanikania raf koralowych uwagę zwraca Hydropolis, wrocławska atrakcja turystyczna w całości poświęcona wodzie. Swetry z ciucholandów, włóczki, wełna i odpady pleksi – wszystko to posłuży do stworzenia wystawy  „Nie pozwól mi utracić kolorów”, którą od soboty, 8 lutego 2020 r., będzie można oglądać w strefie wystaw czasowych. Fragment rafy koralowej zostanie stworzony dzięki wykorzystaniu materiałów z recyklingu, a użycie tego surowca nie jest przypadkowe.

Wybór materiałów najczęściej stosowanych przy produkcji ubrań był świadomy. Przemysł odzieżowy, zaraz po petrochemii, to drugi największy „truciciel” na świecie. Wielu ludzi wciąż myśli, że problem znika wraz z opuszczeniem półki kontenera na odzież. Rafy koralowe stanowią ekosystem bardzo wrażliwy na zmiany klimatu. Narastanie efektu cieplarnianego stawia pod znakiem zapytania istnienie tych kolorowych cudów – wyjaśnia pomysłodawczyni wystawy Linda Lemon.

Dodatkowo, w głębiach Hydropolis pojawi się światło UV oświetlające wystawę, co doda życia koralowcom.

Intrygującą instalację uzupełnią materiały multimedialne. Goście zobaczą m.in. filmy nakręcone w Akwarium Gdyńskim i informacje o wrażliwości ekosystemów raf koralowych, materiały wideo przybliżające problem nadprodukcji odzieży, zanieczyszczeń wytwarzanych przez przemysł odzieżowy i jego wpływ na oceany.

Zrób to sam

Na otwarciu wystawy w sobotę, 8 lutego 2020 r. obecna będzie jej autorka Linda Lemon, która przygotowała specjalne warsztaty dla dzieci. Artystka zdradzi  kilka technik na wyplatanie futrzastych ukwiałów, korali glonów, rozgwiazd czy ryb. Najmłodsi będą mogli samodzielnie wykonać elementy rafy koralowej z odzieży i włóczek. Warsztaty mają charakter ciągły, tzn. nie wymagają zapisów ani zbiórki o konkretnej godzinie. Wszystkich zainteresowanych zajęciami zapraszamy do strefy wystaw czasowych w sobotę od godz. 10.00 do 15.00.

Wystawę „Nie pozwól mi utracić kolorów” można oglądać do 17 kwietnia 2020 r. w godzinach pracy Hydropolis. Wstęp w cenie biletu.