Bezpieczeństwo w górach

Częsty celem naszych wyjazdów są góry. Jak zadbać o to, aby nasz urlop był jak najbardziej bezpieczny i komfortowy? 

Bezpieczeństwo w górach to przede wszystkim przygotowanie fizyczne. Aby uniknąć przeciążenia mięśni już po pierwszym dniu aktywnego wypoczynku, zadbaj wcześniej o kondycję. Kilka spacerów, rower zamiast samochodu do pracy, czy nawet basen to doskonałe ćwiczenia na wzmocnienie mięśni i usprawnienie fizyczności.  

Dowiedz się jak najwięcej o okolicy którą odwiedzisz. Niezwykle istotnymi informacjami są dostępne szklaki w okolicy, poziom ich trudności oraz orientacyjny czas przejścia. Przed wyjściem zainstaluj aplikację, która pomoże Ci zaplanować trasę. Wpisz również do kontaktów w telefonie numery do najbliższych służb ratowniczych. Wpisanie ICE przy wybranej nazwie numeru, będzie wskazywało osobę, z którą kontaktować się w razie wypadku. 

Pogoda w górach jest kapryśna i zmienna, ale warto zapoznać się z jej prognozą i sprawdzić radary burz i opadów.

Jeżeli ewidentne widzimy, że zbliża się do nas burzowy front, najlepiej nie wychodzić za daleko od schroniska Bardzo ważne jest stałe ocenianie sytuacji. Nigdy nie kontynuujmy zdobywania szczytów, gdy widzimy pierwsze rozbłyski. Jak postępować gdy taka burza zaskoczy nas podczas wyprawy? Najlepiej zejść ze szlaku i poszukać schronienia, a jeżeli nie jest to możliwe, znaleźć miejsce oddalone od strumieni, otwartych przestrzeni i samotnych drzew, aby ograniczyć ryzyko uderzenia pioruna.   

Warto pamiętać, że nawet gdy jedziemy w góry w środku lata i zastaje nas bardzo wysoka temperatura, to na szczycie zawsze może zaskoczyć nas śnieg. Ważną dla nas informacją może być też rodzaj nawierzchni. Kamieniste ścieżki są niewskazane dla małych dzieci i zwierząt. Skoro mowa o zwierzętach, głównie na takie eskapady zabieramy psy, pamiętajmy, że nie każda rasa wytrzyma taką aktywność. Poziom hemoglobiny we krwi może być ważną wskazówką, psy typowo górskie mają ją ponad normę.  

By zapewnić sobie bezpieczeństwo w górach, polecamy chodzenie po wyznaczonych szlakach.

Poza tym, że ich oznaczenie nie pozwala zgubić drogi, to zawsze można spotkać tam innych turystów i w razie niebezpieczeństwa poprosić o pomoc. Warto pamiętać, że najbezpieczniej jest podróżować z kimś, a wcześniej powiadomić bliską osobę, która nam nie towarzyszy o planowanej trasie przejścia. 

Niezbędny ekwipunek w dzisiejszych czasach to naładowany smartphone i powerbank. Chodząc po górach tracimy więcej kalorii niż zwykle, a górskie powietrze zmaga apetyt. Zadbajmy o odpowiednią ilość prowiantu i napojów, maszerowanie będąc głodnym i spragnionym to nic przyjemnego. Apteczka, papierowa mapa oraz kompas, odpowiednia odzież, skarpetki na zmianę, kurtka przeciwdeszczowa oraz odpowiednie buty trekingowe, to najlepsze zabezpieczenie jakie możemy ze sobą zabrać na górskie wyprawy. 

Pamiętajmy, że jesteśmy gośćmi w górach, więc tak się zachowujmy. Śmieci zabierajmy ze sobą. Unikajmy kontaktu z dzikimi  zwierzętami, a przede wszystkim ich nie dotykajmy  i nie dokarmiajmy. Woda w potokach może być zanieczyszczona, jeżeli nie jest to oznaczone źródełko, jako zdatne do picia- nie róbmy tego. Nie jedzmy dzikich owoców, łatwo je pomylić z trującymi gatunkami. Pamiętajmy również aby dbać o krajobraz i nie niszczyć roślin.  

Gdy już zdarzy się wypadek, najważniejsze jest zachować spokój i zimną krew oraz powiadomić służby ratownicze. Będziemy wtedy w najlepszych rękach. Lepiej jednak zapobiegać, niż działać. Zachowaj bezpieczeństwo w górach.

Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę Facebook.