Skafander Klingerta na 6. urodziny Hydropolis!

Kilka kroków po dnie Odry sprawiło, że Wrocław przeszedł do historii nurkowania. Replikę genialnego wynalazku Karla Heinricha Klingerta od najbliższej soboty zobaczymy w Hydropolis. Nowy eksponat, gra miejska dotycząca fascynującego konstruktora, film poświęcony historii wynalazku to m.in. atrakcje, jakie wrocławskie centrum wiedzy o wodzie przygotowało na swoje 6. urodziny. Do wspólnego świętowania zaprasza od 3 do 6 grudnia 2021 roku.

 

Wrocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej to miejsce, w którym poznajemy wodę z różnych perspektyw. Goście mogą m.in. wejść do wiernej repliki legendarnego batyskafu Trieste i poczuć się jak badacze Rowu Mariańskiego, zobaczyć najokazalsze stworzenia zamieszkujące oceaniczne głębiny czy poznać i samodzielnie sprawdzić działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych. Hydropolis w ostatnim czasie zostało nagrodzone turystycznym Oscarem, czyli Złotym Certyfikatem przyznawanym przez Polską Organizację Turystyczną. Miejsce od momentu powstania (grudzień 2015) odwiedziło już ponad 1,5 miliona gości.

 

Skafander Klingerta

Z okazji 6. urodzin Hydropolis na wystawie pojawi się zupełnie nowy eksponat, z którym odwiedzający będą mogli zrobić sobie zdjęcie, ale przede wszystkim zobaczą, jak wyglądał jeden z pierwszych na świecie strojów do nurkowania.

 

Zapraszam w niezwykłą podroż do przeszłości. Dzięki nowemu eksponatowi w Hydropolis możemy zobaczyć, jak Wrocław przyczynił się do rozwoju nurkowania na całym świecie. Mowa o skafandrze Klingerta, dzięki któremu w 1797 roku nurek przemaszerował dnem Odry. Dzieło wrocławskiego wynalazcy przeszło do historii nurkowania, a jego autor jest znany na całym świecie. To prezent dla naszych gości z okazji urodzin Hydropolis. Przyjdźcie do nas, na pewno nie będziecie się nudzić – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK.

Prezentacja skafandra Klingerta wraz ze słodkim poczęstunkiem zaplanowano na sobotę, 4 grudnia 2021 r. o godz. 12.00.

 

W salce kinowej, tuż obok eksponatu, będzie też emitowany krótkometrażowy, animowany film „Skafander Klingerta” w reżyserii Artura Wyrzykowskiego. Swoich głosów użyczają w nim Marcin Dorociński, Antonika Krylik i Tymon Krylik. Film, którego kooproducentem jest CEE Hydropolis, otrzymał nominację do Złotych Lwów w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

 

Goście odwiedzający Hydropolis będą mogli również wziąć udział w grze szlakiem Karla Heinricha Klingerta. Na terenie wystawy spotkają aktorów, którzy wcielą się w postaci współczesnych genialnemu wynalazcy. Każde z nich będzie miał dla nich szereg informacji, dzięki którym uzupełnią karty do gry.

 

150-lecie wrocławskich wodociągów

W tym roku wrocławskie wodociągi świętują swoje 150-lecie. Z tej okazji urodziny Hydropolis rozpoczną się od gry miejskiej – unikatowej podróży, podczas której spotkamy całą gamę postaci związanych z historią miejskich wodociągów. To m.in. John Moore – autor projektu wieży ciśnień czy Carl Johann Zimmerman – radca budowlany.

 

Wirtualny portal Wrocław – Dubaj

W weekend z Hydropolis zajrzycie do Dubaju, gdzie właśnie trwa światowa wystawa EXPO 2020. Dzięki wirtualnemu portalowi zobaczycie, jakie atrakcje przygotował Dolny Śląsk na to wydarzenie, m.in. eksponat Ogień z wody, instalację Deszcz oraz wyjątkowego reprezentanta Wrocławia – słynnego Krasnala Życzliwka. Łączenie ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi możliwe będzie zarówno w sobotę, jak i w niedzielę o godz. 13.00.

 

Fabryka Elfów

Jak co roku na urodzinach Hydropolis nie zabraknie sympatycznych elfów, które w swojej mikołajkowej fabryce przeprowadzą ekologiczne warsztaty. Goście centrum stworzoną z nimi ozdoby choinkowe, a następnie przystroją świąteczne drzewka w centrum.

 

Przez wszystkie urodzinowe dni w Hydropolis goście spotkają maskotki centrum – charyzmatyczną Ośmiornicę i sympatycznego Rekina. Bilety dostępne są na stronie www.bilety.hydropolis.pl

 

Szczegółowy program urodzin Hydropolis:

Piątek  (3.12.2021) od godz. 10.00 do godz. 17.00

  • minigra miejska z okazji 150-lecia wrocławskich wodociągów

Sobota (4.12.2021)

  • odsłonięcie skafandra Klingerta, słodki poczęstunek – godz. 12.00
  • łączenie z Dubajem, gdzie trwa światowa wystawa EXPO 2020 – godz. 13.00
  • minigra miejska dotycząca postaci Klingerta – od godz. 10.00 do godz. 19.00
  • animacje dla dzieci – od godz. 10.00 do godz. 19.00

Niedziela (5.12.2021)

  • łączenie z Dubajem, gdzie trwa światowa wystawa EXPO 2020 – godz. 13.00
  • Fabryka Elfów – animacje, ekologiczne warsztaty – tworzenie ozdób na choinkę od godz. 10.00 do godz. 19.00
  • minigra miejska dotycząca postaci Klingerta – od godz. 10.00 do godz. 19.00
  • animacje dla dzieci – od godz. 10.00 do godz. 19.00

Poniedziałek  (6.12.2021)

  • Fabryka Elfów – animacje, ekologiczne warsztaty – tworzenie ozdób na choinkę od godz. 10.00 do godz. 19.00