Karawana do gwiazd – Szczyty marzeń Wandy Rutkiewicz

W 2022 roku mija trzydzieści lat od śmierci Wandy Rutkiewicz. W tę okrągłą rocznicę Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oddając hołd jednej z najwybitniejszych himalaistek świata, ustanowił 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz.

Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu i Centrum Edukacji Ekologicznej zaprasza w dniach 8-10 kwietnia 2022 r. na Karawanę do gwiazd. Wanda Rutkiewicz i jej szczyty marzeń – cykl spotkań poświęconych Wandzie Rutkiewicz.

Spotkania te odbędą się w trzech filiach Biblioteki: w Mediatece przy pl. Teatralnym 5, Centrum Innowacji Przejście (pl. Teatralny 5, poziom -1) oraz w Bibliotece Turystycznej przy ul. Szewskiej 78. Dodatkowo o 19:00 w Centrum Edukacji Ekologicznej odbędzie się spacer tematyczny z przewodnikiem, myślą przewodnią którego będzie śnieg, woda i góry. Bilety dostępne na stronie bilety.hydropolis.pl.

W czasie wszystkich spotkań dostępny będzie bar wodny #PijKranówkę, w którym serwowana będzie kranówka z różnymi, owocowymi dodatkami. Woda z kranu spełnia najwyższe normy, a także standardy europejskie i wytyczne WHO. Jednocześnie wybierając kranówkę, przyczyniamy się do świata bez zbędnego plastiku.

W programie spotkań znajdują się m.in.: prelekcja Tomasza Czerskiego z CEE Hydropolis na temat wody, rozmowa wspomnieniowa z himalaistą Aleksandrem Lwowem i wiceprezesem Klubu Sportowego Polskie Himalaje, Januszem Kalinowskim, spotkanie z jedyną kobietą-ratowniczką TOPR, Eweliną Wiercioch, z autorką książki o Wandzie Rutkiewicz, Anną Kamińską oraz z reżyserką filmową Elizą Kubarską.

Sylwetki Prelegentów publikujemy na www.biblioteka.wroc.pl https://biblioteka.wroc.pl/karawana-do-gwiazd-program/

Spotkania te będą również transmitowane online.

W Bibliotece Turystycznej odbędą się prelekcje popularnonaukowe na temat wody i ekologii w górach oraz w jaki sposób ekstremalne warunki wpływają na organizm człowieka.

Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość skorzystania z wirtualnego wejścia na Mt. Everest, dzięki aplikacji VR udostępnionej w Centrum Innowacji Przejście.

Specjalne działania czekają również na najmłodszych odbiorców: spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki dla dzieci o Wandzie Rutkiewicz, warsztaty plastyczne z ilustratorką Marianną Oklejak oraz warsztaty grafiki komputerowej w programie CANVA (tworzenie ilustracji i publikacji).

W tygodniu poprzedzającym „Karawanę do gwiazd” Multicentrum zaprasza na warsztaty rodzinne: druku 3D karabińczyków oraz artystyczne warsztaty komponowania dźwięków.

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny. Na warsztaty oraz na sesje VR obowiązują zapisy.

Przez cały tydzień od 4 do 9 kwietnia można wziąć udział w Grze Miejskiej „8 z 14” (w aplikacji Action Track), nazwą nawiązującą do liczby ośmiotysięczników zdobytych przez Wandę Rutkiewicz. Natomiast w Mediatece będzie można wziąć udział w rozgrywkach w grę planszową K2.

Od 2 do 10 kwietnia w Centrum Innowacji Przejście będzie można oglądać wystawę fotograficzną. Jest ona poświęcona Wandzie Rutkiewicz „Wyżej jest tylko niebo”.

W dniach 29 kwietnia-20 maja na ul. Świdnickiej stanieplenerowa wystawa fotografii z archiwum rodzinnego Wandy Rutkiewicz.

Szczegółowy program znajduje się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu: https://biblioteka.wroc.pl/karawana-do-gwiazd-program/ www.biblioteka.wroc.pl oraz na profilu FB Biblioteki.

Patronatem honorowym objęli „Karawanę do gwiazd”: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wrocławia oraz Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.