Mamy „Przeciek” – Hydropolis ponownie otwarte

Już w najbliższą sobotę będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę przygotowaną dla gości Hydropolis. Centrum wiedzy o wodzie ponownie otwiera się 6 czerwca i powita zwiedzających wyjątkowym wydarzeniem. Co zrobić, żeby woda „nie przeciekała nam przez palce”, jak w angażujący sposób mówić o poważnych ekologicznych tematach i połączyć je z naszymi codziennymi działaniami. Jak zmiana drobnych nawyków, może wpłynąć na losy planety? Odpowiedzi na te pytania, a także dużą porcję wiedzy o ochronie wody, będzie można znaleźć na wystawie „Przeciek”, przygotowanej przez kolektyw „Mamy Projekt” we współpracy z wrocławskim MPWiK oraz Hydropolis.

Wystawa „Przeciek” w przystępny sposób przedstawia trudny temat malejących zasobów wody i zmian klimatycznych. Twórcy posługują się prostymi odniesieniami do codzienności. Dowiemy się m.in. ile wody potrzeba do wyprodukowania jednej pary popularnych jeansów, a specjalnie przygotowane grafiki i instalacje podpowiedzą, co wpływa na jakość i ilość wody – na przykład, jakie znaczenie mają dla niej lasy, a jakie detergenty używane podczas prania.

– Edukowanie o ekologicznym i zdrowym stylu życia to w naszych czasach niezwykle ważne zadanie. We wrocławskim centrum wiedzy o wodzie  Hydropolis poprzez zabawę i nowoczesną formę wystawienniczą uczymy, jak korzystać z wody w sposób rozsądny, oszczędny i bardziej efektywny dla przyszłych pokoleń, a także jak woda wpływa na nasze codzienne życie – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Wystawa nie daje gotowych rozwiązań. W ekspozycji autorzy zostawili sporo przestrzeni dla kreatywności zwiedzającego – na przemyślenia i propozycje ratowania stanu wód. Każdy będzie mógł pokazać, jakie ekologiczne rozwiązania stosuje na co dzień. Powstało w ten sposób interaktywne miejsce, w którym można wypracować nowe sposoby codziennych ekologicznych działań. Autorzy wystawy podpowiadają, jak postępować, by najlepiej wykorzystywać odnawialne zasoby wody.

– Wierzymy, że aby zacząć zmieniać nasze nawyki musimy zrozumieć dany problem i poznać sposoby jego rozwiązania. Dopiero wtedy możemy samemu zacząć działać. I o tym jest właśnie “Przeciek”: rzetelne dane dotyczące Polski i świata, zrozumiałe grafiki i teksty, a na koniec eko hacki, które pomogą nam świadomie korzystać z zasobów wody – mówi Małgorzata Żmijska z kolektywu „Mamy Projekt” i współautorka przedsięwzięcia.

Celem wystawy jest pokazanie jak realny wpływ na kształt całego świata mają pojedyncze działania każdego z nas.

Chcemy żeby w przygotowanej przestrzeni każdy czuł się dobrze. Rodzice razem z dziećmi będą mogli wspólnie odkrywać, jak i dlaczego warto chronić zasoby wodne – mówi Joanna Studzińska z kolektywu „Mamy Projekt” i współautorka przedsięwzięcia. – Wystawa została zaprojektowana tak, by zachęcać do interakcji. Dzieci znajdą tam miejsce do własnej aktywności, a rodzice – inspirację, by działać na rzecz środowiska. – dodaje.

Wystawa „Przeciek” ma za zadanie pokazać, jak ważna jest świadoma i odpowiedzialna postawa. Z tego powodu do udziału w projekcie zostali zaproszeni przedsiębiorcy, których działalność bezpośrednio wiąże się z ekologią. – Odpowiedź jest oczywista: woda zawsze była jednym z najcenniejszych żywiołów, a wystawa „Przeciek” może wpłynąć na społeczeństwo i zainspirować do zmiany nawyków, dzięki którym ochronimy zasoby wodne na naszej planecie – mówi Justyna Zborowska z Geberit.

Hydropolis to wyjątkowa i przyjazna przestrzeń, w której nowa wystawa „Przeciek” podsuwa nam do rozważania jedne z najważniejszych ekologicznych problemów współczesności. Dzięki zastosowaniu sugestywnych rozwiązań każdy, kto odwiedzi wystawę nie pozostanie obojętny na jej treść. – Doskonale zdajemy sobie sprawę, że od naszego postępowania dziś zależy to, jak będzie wyglądała przyszłość. Edukowanie najmłodszych to jeden z najważniejszych sposobów na wprowadzenie pozytywnych zmian – podkreśla Jolanta Zachara z firmy Kärcher, która jest partnerem ekspozycji.

Wystawa akcentuje też kwestie zrównoważonego rozwoju, który może okazać się kluczem do rozwiązania problemów ekologicznych. – Promowanie zasad zrównoważonego rozwoju jest niezwykle ważne, szczególnie wśród dorastającego pokolenia. Nasz bank od blisko 30 lat finansuje proekologiczne inwestycje w Polsce, ale też edukuje na temat ochrony środowiska swoich pracowników i klientów. Projekt “Przeciek” pokazuje, że dbanie o nasz świat można zacząć od bardzo prostych działań – mówi Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska, partnera projektu.

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, w centrum wiedzy o wodzie  wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa. – W tym szczególnym czasie dokładamy wszelkich starań, aby zadbać o bezpieczeństwo naszych gości zapewniając najwyższe środki ostrożności – podkreśla Marcin Garcarz wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Inicjatorem i głównym partnerem wystawy „Przeciek” jest wrocławskie MPWiK oraz należące do spółki centrum wiedzy o wodzie Hydropolis. Partnerami projektu są również: BOŚ Bank, Kärcher, Geberit oraz blog Świat Wody. Ekspozycję będzie można oglądać do końca października 2020 r.