Uratuj płonącą Amazonię!

Możesz ugasić pożary lasów Amazonii w… Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. W strefie relaksu tej wrocławskiej atrakcji turystycznej znalazły się okulary VR. Dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości, doświadczysz nowych przeżyć i ocalisz „zielone Płuca Ziemi”. Oczywiście w grze.

Amazonia zagrożona

Z powodu postępujących zmian klimatu i wylesiania, pożary stanowią coraz większe zagrożenie dla Amazonii. Połączony wpływ suszy i ognia może sprawić, że amazońskie lasy tropikalne staną się potężnym źródłem emisji dwutlenku węgla. Gdyby pokłady węgla zmagazynowanego w biomasie tych lasów zostały uwolnione, poziom CO2 w atmosferze ziemskiej wzrósłby o 25%. To, co dzieje się na drugim końcu świata, jest niezwykle istotne także dla nas, żyjących w Polsce. W końcu Amazonia jest odpowiedzialna za produkcję 20% tlenu na całym świecie. Nie na darmo więc zyskała miano zielonych płuc Ziemi. Degradacja tych terenów może mieć katastrofalne skutki dla klimatu i życia na naszym globie, o czym informuje Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu.

Na ratunek lasom Amazonii

Od początku ferii zimowych w strefie relaksu Hydropolis pojawiły się okulary VR. To technologia umożliwiająca przeniesieni się do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki urządzeniu Oculus Quest 2 możemy zagrać w grę i ugasić pożary Amazonii. Nie przez przypadek wybrano to miejsce, ponieważ jednym z głównych elementów strefy relaksu jest ściana wykonana z chrobotka reniferowego, imitująca Puszczę Amazońską.

– Hydropolis już od ponad siedmiu lat uczy o wodzie w atrakcyjny sposób. Promujemy picie kranówki, informujemy o recyklingu, prezentujemy wodociągową historię naszych przodków, ale na sercu leżą nam także inne poważne problemy, które trapią świat. A takimi są właśnie pożary lasów Amazonii. Nie możemy przejść obojętnie obok tego, co dzieje się na drugiej półkuli Ziemi, bo te wydarzenia mogą mieć ogromny wpływ na przyszłe pokolenia. Wyznajemy zasadę, że nauka powinna być jednocześnie przyjemnością. Stąd pomysł, by o poważnych rzeczach informować w możliwie dostępny i nowoczesny sposób, czyli przy pomocy wirtualnej rzeczywistości. Dzięki okularom VR odwiedzający Hydropolis mogą poczuć się, jakby byli na miejscu wydarzeń. Mogą poczuć odpowiedzialność, która spoczywa na wszystkich – mówi Martyna Bańcerek, rzeczniczka MPWiK Wrocław, do którego należy Hydropolis.

W strefie VR przewodnicy opowiadają o zagrożeniach wynikających z tropikalnych pożarów lasów Amazonii. Wirtualna gra ma wymiar zarówno rozrywkowy, jak i edukacyjny. Po zakończonej rozgrywce wyświetlają się bowiem informacje dotyczące pożarów na tych obszarach.

Pierwsze osoby już testowały nową grę i zwracają uwagę, że ratowanie świata to wcale nie taka prosta sprawa, a gaszenie lasów Amazonii wymaga dużego wysiłku. 

Interaktywność to specjalność Hydropolis

W ostatnim czasie eksperci Hydropolis po raz kolejny udostępniają swoim gościom multimedialną atrakcję. Ostatnio był to ekran parowy – półprzezroczysta ściana pary wodnej powstała z rozbitych cząsteczek H2O. Na opadającej grawitacyjnie „kurtynie” prezentowany jest panel, którego elementy można przesuwać w dowolne miejsce ruchem dłoni. Goście Centrum mogą nie tylko przejść przez obraz, ale wykorzystać go jako pulpit do autorskich, edukacyjnych gier. Ich wspólnym mianownikiem jest woda.