Szlakiem Wody Festiwal

Woda: trzy stany skupienia, górskie szczyty i głębie oceanów, ciało człowieka i to, czym gasi pragnienie. Jest wokół nas. W ciągłym ruchu.

 

Chcemy uchwycić ten ruch i zrozumieć, co oznacza. Bo wszystko zaczyna się od wody.

Z okazji Światowego Dnia Wody zapraszamy na pierwszy festiwal Hydropolis: Szlakiem Wody. Przy wsparciu kolektywu reporterskiego Outriders, który przygotował dla nas autorską agendę, wzorowaną na koncepcie Festiwalu Outriders, zorganizowaliśmy serię nietuzinkowych spotkań, w których nie tylko przyjrzymy się temu, czym jest, i czym może być woda z różnych perspektyw, ale też zaprosimy Was do dyskusji o tym, jak na nią patrzeć. I co z tą wiedzą zrobić.

Hasła zmian klimatu i topniejących lodowców dla nas mogą wydawać się wręcz kliszowe — ale dla osób, które znikanie lodu obserwują na co dzień, są namacalnym znakiem tego, co nieodwołalnie odchodzi w przeszłość. O tym, w kontekście indyjskich Himalajów, opowie Katarzyna Mazurkiewicz, twórczyni Festiwalu Terra, oraz, z perspektywy Islandii, Maciej Budzich i Monika Krauze, twórcy Projektu Islandia.

Woda to zasób. I to zasób niezastępowalny niczym innym. Dlaczego jest jej coraz mniej i jak wielkie konsekwencje z tym się wiążą, opowie Szymon Opryszek, autor książki „Woda. Historia pewnego porwania” oraz reporterka Jagoda Grondecka, która opowie o przypadku Afganistanu i Azji Centralnej.

Spojrzymy na wodę także z bliższej nam perspektywy: o Odrze i życiu rzeki po katastrofie opowie Dorota Serwecińska z WWF. A o tym, że podejmowanie działań, wytrwałość, aktywizm i walka o to, co naprawdę ważne, ma sens — opowie Piotr Bednarek ze Stowarzyszenia Wolne Rzeki. Przywoła przykład Vojsy — rzeki w Albanii, która rok temu w całości stała się parkiem narodowym.

 

Zapraszamy także na zwiedzanie wystawy głównej z przewodnikiem/przewodniczką w cenie biletu!

 

„Woda dla pokoju” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Wody. Bierzmy tę maksymę i zainteresujmy się tym, co przepływa wokół nas. Do zobaczenia w Hydropolis!

Harmonogram wydarzenia

💧17.30 – zwiedzanie Hydropolis z przewodnikiem
💧18.30 – rozpoczęcie Festiwalu
💧18.40 – 19.00 – Katarzyna Mazurkiewicz: Co z tym śniegiem? Zmiany w indyjskich Himalajach
💧19.00 – 19.20 – Szymon Opryszek – Zanim nadejdzie Dzień Zero
💧19.20 – 19.40 – Dorota Serwecińska – O czym szumią wierzby nad Odrą?
19.40 – 20.00 – przerwa
💧20.00 – 20.20 – Piotr Bednarek – Jak rzeka Vjosa w Albanii została parkiem narodowym i co z tego wynika
💧20.20 – 20.40 – Jagoda Grondecka – Talibowie i H2O. Czy Afganistan i sąsiedzi pogrążą się w wodnym konflikcie?
💧20.40 – 21.00 – Maciek Budzich i Monika Krauze – Woda w krainie lodu i ognia, czyli jak Islandczycy próbują okiełznać żywioły
💧21.00 – rozmowy i spotkania w kuluarach

Partnerami wydarzenia są Credit Agricole Bank Polska i członek Rady Naukowej Hydropolis – Dominik Dobrowolski.

KIEDY?

22 marca 2024 r., godz. 17.30

Gdzie: Hydropolis

Bilety: LINK – zakładka „Wydarzenia specjalne„.