Światowy Dzień Ziemi z Hydropolis

W jaki sposób na co dzień troszczysz się o planetę? Międzynarodowy Dzień Ziemi to doskonały moment, by zastanowić się nad tym, jak możemy zadbać o nasz wspólny dom. Z tej okazji Hydropolis w najbliższy weekend, 24-25 kwietnia, organizuje spacer brzegami Odry połączony ze sprzątaniem.

Dzień Ziemi jest największym świętem ekologicznym, obchodzonym na świecie od 1970 r., a w Polsce od 1990 r. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tradycyjnie był obchodzony w dniu równonocy wiosennej (na półkuli północnej) lub jesiennej (na półkuli południowej), a od 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnik jest hasło „Przywróć naszą Ziemię” i właśnie to postanowiła zrobić załoga Hydropolis, która już w najbliższy weekend zaprasza na spacer brzegami Odry połączony ze sprzątaniem.

–  W  Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis przekonujemy, że każdy z nas ma wpływ na kondycję Ziemi. Nasze codzienne, z pozoru drobne decyzje i nawyki mogą przynieść wiele dobrego. Metoda małych kroków jest skuteczna. Nie wymaga od nas dużego zaangażowania, a ma wpływ na miejsce, w którym żyjemy.  Segregujmy śmieci, ograniczajmy zużycie plastiku, pijmy kranówkę, na zakupy zabierajmy własną ekologiczną torbę  i oczywiście dołączajmy do takich akcji, jak nasza, czy Światowy Dzień Ziemi – wyjaśnia Wiola Samborska, dyrektorka Hydropolis.

Do rzek, mórz i oceanów każdego roku dostaje się od 5 do ponad 12 mln ton plastiku. Zaśmieca on nie tylko wody i wybrzeża, ale szkodzi też zwierzętom morskim, które mylą odpady z pożywieniem. Zdarza się, że z powodu połknięcia zbyt dużej liczby plastikowych toreb umierają nawet walenie. Butelki na napoje są jednym z przedmiotów, które najczęściej znajduje się na brzegach. Szacuje się, że ponad 60% odpadów morskich w naszym Morzu Bałtyckim i na jego plażach to różnego pochodzenia plastik, który rozkłada się nawet do 1000 lat!

Dlatego postanowiliśmy wspólnie posprzątać nabrzeża Odry. Są to jedne z ciekawszych miejsc we Wrocławiu. Czasem ze względu na zalegające tam śmieci trudno to dostrzec. Spacerując, zróbmy coś dla siebie i dla naszej planety – dodaje Wiola Samborska.

Sprzątanie odbędzie się zarówno w sobotę, jak i niedzielę (24-25 kwietnia 2021 r.) w godzinach 11.00-14.00. Uczestnikom akcji zostaną zapewnione worki oraz rękawiczki ochronne. Na wyznaczonych trasach do odnalezienia będą także QR kody odsyłające do ciekawostek na temat mijanych miejsc. Na finalny punkt spacerów zostały wybrane mosty Warszawskie, gdzie czekać będzie kontener na zebrane odpady oraz pracownicy i pracownice Centrum Edukacji Ekologicznej z drobnymi upominkami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i dołączyć do niego może każdy. W sobotę startujemy spod Hydropolis (ul. Na Grobli 17), w niedzielę – z okolic mostów Warszawskich (przy beach barze). Wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego.