Naturalny żel antybakteryjny

Na ludzkich dłoniach może znajdować się nawet 5 milionów bakterii i wirusów. Oczywiście nie wszystkie z nich stanowią dla nas zagrożenie, ale wśród tzw. fizjologicznej mikroflory skóry znajdziemy także wiele patogenów odpowiedzialnych za powszechnie występujące choroby. Dlatego higiena dłoni to podstawa – na co dzień, nie tylko od święta. Aby odpowiednio się o nią zatroszczyć, nie musimy jednak zawsze sięgać po specyfiki ze sklepowych półek – w końcu są na to bardziej ekologiczne rozwiązania.

Naturalny żel antybakteryjny możemy samodzielnie przygotować w domu. Jest przyjazny środowisku, ponieważ jego skuteczność wynika z naturalnych właściwości olejków eterycznych.

Do przygotowania żelu antybakteryjnego potrzebujemy:

  • ¼ szklanki żelu aloesowego
  • 5 kropli olejku eterycznego kamforowego
  • 5 kropli olejku eterycznego eukaliptusowego
  • 15 kropli olejku eterycznego herbacianego

Żel aloesowy stanowi idealną pielęgnacyjną bazę. Odznacza się wysoką zawartością witamin i minerałów, a także enzymów, polisacharydów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Dzięki temu wykazuje właściwości nawilżające i regenerujące, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran. Jest to naturalny produkt, który możemy wykorzystywać w pielęgnacji nie tylko dłoni. Dzięki niemu nasz żel nie wysusza i nie podrażnia skóry.

Natomiast wszystkie trzy zastosowane olejki eteryczne wykazują działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Są wykorzystywane wspomagająco przy leczeniu różnych infekcji, stanów zapalnych, przeziębień oraz w chorobach skóry, np. trądziku, łupieżu czy grzybicy. W domowym zaciszu możemy używać ich do aromaterapii oraz jako składnik kosmetyków. Stosowane samodzielnie, stężone, mogą podrażniać. Zastosowane w proporcjach takich jak w przepisie, zapewniają odpowiednie właściwości antyseptyczne naszemu domowemu żelowi, nie szkodząc jednocześnie naszej skórze. No i zapewniają piękny zapach.

Każdy z tych składników bez trudu można znaleźć w eko-sklepach i wybranych aptekach. Sam proces przygotowania żelu to po prostu… dokładne wymieszanie wszystkich składników i zamknięcie ich w szczelnym słoiczku.

Taki domowy żel nie zastąpi mycia rąk mydłem, jednak może być z powodzeniem wykorzystywany, gdy nie mamy dostępu do wody i środków myjących. Jeśli chcemy zwiększyć jego właściwości bakteriobójcze, można dodać do niego alkohol etylowy, należy jednak pamiętać, że wówczas staje się bardziej drażniący.