Półkolonie ONLINE z CEE Hydropolis

Kosmos, nieokiełznana piana, głodne brzuchy i mnóstwo zabawy to hasła przewodnie tegorocznych ferii zimowych. Nie wychodząc z domu możesz dołączyć do zespołu Hydropolis. Wystarczy, że zapiszesz się na półkolonijne zajęcia i połączysz się z nami online! 

 

TURNUS I – od 4 do 8 stycznia 2021 roku

  • wiek uczestników: od 8 do 12 lat
  • czas zajęć: od 10:00 do 12:30 – w tym 15 minut przerwy
  • zapisy: http://bit.ly/2KSPwns lub po zeskanowaniu kodu QR

 

Tematy zajęć:

  • poniedziałek – Bum Bum Balon!

W powietrzu znajduje się 78% azotu w formie gazowej. Ale co zrobić, abyśmy mogli z nim eksperymentować? Z pomocą przyjdzie nam jego ciekła forma, która wrze w temperaturze –195,8 0C! Sprawdzimy m.in. co się stanie z gumowymi balonami, kiedy wlejemy do ich środka ciecz o tak niskiej temperaturze! Wiemy jedno: będzie zimnoooo!

PRZYGOTUJCIE: 5 balonów, patyczek do szaszłyków, małą szklaną butelkę, ocet, sodę oczyszczoną, łyżeczkę, lejek, pinezki, kolorowe kartki papieru, rolkę po papierze toaletowym, taśmę klejącą, miskę lub tackę.

  • środa – Kosmiczny lód

Czy suchy lód naprawdę jest suchy? Ile ma stopni i jakie ciekawe eksperymenty możemy z nim przeprowadzić? Przekażemy Wam kompendium wiedzy na temat dwutlenku węgla w postaci stałej. Lód wraz z innymi substancjami i pierwiastkami tworzą nasz wszechświat. Garstka informacji, gdzie w kosmosie znajdziemy m.in. lód i wodę.

PRZYGOTUJCIE: przezroczysty słoik, barwniki spożywcze lub farbki plakatowe, brokat, watę, zakraplacz (pipetę), wodę.

  • piątek – Szalona piana

Piana i bąbelki to jest to, co dzieci lubią najbardziej! Jak pomóc umyć zęby największemu ssakowi na Ziemi? Pianą! Jak zamknąć bańkę w bańce i sprawić, aby za pomocą naszych magicznych zdolności bańki nie pękały nam w rękach? Wszystkie sekrety na temat piany i baniek zostaną odkryte!

PRZYGOTUJCIE: wodę, miskę, płyn do naczyń, rękawiczkę bezszwową (taką na zimę), obręcz do baniek mydlanych (możesz zrobić ją samodzielnie z drutu), glicerynę/cukier, tackę, słomkę, małą butelkę, nożyczki, gumkę recepturkę, tiul lub kompres (cienki biały materiał), barwnik spożywczy lub farbkę plakatową, dużą kartkę papieru technicznego, kubeczki (minimum 3 sztuki), wodę, płyn do naczyń lub mydło, słomkę (papierową lub metalową), pędzel, łyżeczkę i starą gazetę.

 

TURNUS II – od 11 do 15 stycznia 2021 roku

  • wiek uczestników: od 11 do 14 lat
  • czas zajęć: od 10:00 do 12:30 – w tym 15 minut przerwy
  • zapisy: http://bit.ly/381j5fk lub po zeskanowaniu kodu QR

 

Tematy zajęć:

  • poniedziałek – Ptasi brzuszek

Zima trwa, a to najlepsza pora dowiedzieć się, jak w tym trudnym czasie wspomóc naszych małych, latających przyjaciół. Duża dawka informacji o tym, jak karmić ptaki, a czego absolutnie im nie dawać oraz jak we własnej kuchni zrobić przepyszny przysmak dla ptaków zimujących w Polsce.

PRZYGOTUJCIE: smalec lub dwa opakowania żelatyny, do wyboru – ziarna zbóż, płatki owsiane, niesolony łuskany słonecznik, kaszę jęczmienną i gryczaną, siemię lniane, siatkę po warzywach (np. zimniakach lub owocach), foremki do ciastek (pierników), sznurek, papier do pieczenia, miskę.

  • wtorek – Pędzle w dłoń!

Zapraszamy na praktyczne, artystyczno-manualne warsztaty. Będziemy tworzyć esy-floresy na słoikach za pomocą lakierów do paznokci. Namalujemy własny krajobraz na mleku oraz skorzystamy z sypkich produktów do wykonania obrazu rekina. A wszystko to będzie poprzedzone dużą dawką wiedzy o farbach, kolorach i malarstwie!

W dalszej części zajęć stworzymy niezwykły płyn, który będzie jednocześnie ciałem stałym oraz poćwiczymy mięśnie rąk za pomocą samodzielnie wykonanego gniotka.

PRZYGOTUJCIE: 3 miski, wodę, wykałaczkę, waciki, ręczniki papierowe, lakiery do paznokci (najlepiej takie, które się już kończą, 2 kolory), mały słoik (do zafarbowania), kolorową wstążkę, płyn do naczyń, pełnotłuste mleko, głęboki talerz lub tackę, barwniki spożywcze lub farbki plakatowe, patyczki do uszu, zakraplacz lub małą łyżeczkę oraz produkty sypkie do wyboru: kaszę gryczaną, kaszę jęczmienną, ryż, pestki dyni, pestki słonecznika, kawę, herbatę liściastą (lub inne produkty sypkie, które znajdziecie w domu), a także nożyczki, kartkę papieru technicznego, ołówek, klej, mąkę ziemniaczaną, balon, lejek, piankę do golenia, marker.

  • środa – Ale z Ciebie naukowiec!

Szybki kurs, jak zostać chemikiem we własnej kuchni! Olej, sól i ziemniak to podstawa udanych eksperymentów! W trakcie warsztatu pokażemy m.in. jak wyczarować tęczę w próbówce.

PRZYGOTUJCIE: dwie szklanki, ziemniaka, sól, wodę, przezroczyste naczynie (np. słoik), olej, kakao.

  • czwartek – Cztery żywioły

Dawno temu teoria żywiołów w wielu kulturach była wykorzystywana do wyjaśniania otaczających na zjawisk przyrodniczych. Na tych zajęciach omówimy ogień, wodę, powietrze i ziemię jako elementy niezbędne w naszym życiu, ale także idealnie nadające się do eksperymentowania! Te cztery żywioły są związane nie tylko z kulturą, ale przede wszystkim z chemią i fizyką!

PRZYGOTUJCIE: kostki lodu, sól, nitkę, nożyczki, wodę, 3 szklanki, sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, miskę, 2 surowe jajka, płaskie naczynie, pieprz, cukier, cytrynę, płyn do mycia naczyń, kieliszek do wina, chusteczki higieniczne, świeczkę typu tea light, zapałki, głęboki talerz, opcjonalnie: barwniki lub farbki plakatowe.

  • piątek – Wulkaniczny podmuch

Na zajęciach dowiemy się czym jest powietrze i jak sprawdzić jego właściwości oraz wykonamy własny wulkan wraz z jego erupcją

PRZYGOTUJCIE: mąka pszenna, soda, kwasek cytrynowy, olej, płyn do mycia naczyń, barwnik lub farbki plakatowe, sól, miska, woda, rękawiczki, tacka lub deska, kieliszek do wina, chusteczki higieniczne, świeczka typu tea light, zapałki, głęboki talerz.

 

Zajęcia są bezpłatne.

Masz pytania, napisz do nas na adres: biuro@hydropolis.pl