Ograniczaj się

Nadmierny konsumpcjonizm jest jednym z czynników powodujących degradację środowiska naturalnego. Przyzwyczailiśmy się do ogólnej dostępności produktów, możliwości wyboru, zmieniającej się mody, która wpływa na nasze wybory zakupowe. Przez to produkujemy coraz więcej odpadów i zużywamy więcej dóbr naturalnych. Na szczęście jednocześnie u wielu osób wzrasta również świadomość i pojawia się chęć zahamowania tego procesu. Dlatego starają się wprowadzić do codziennego życia zasady zero waste. I do takiej postawy gorąco zachęcamy.

Idea #zerowaste bazuje na pięciu zasadach – ograniczaj, odmawiaj, używaj ponownie, segreguj, kompostuj.

Każdą z nich można realizować na wielu płaszczyznach. Warto zastanowić się nad tym co możemy zrobić, by choć część z nich wprowadzić na stałe w swoim życiu.

Przyjrzyjmy się zasadzie pierwszej, czyli OGRANICZANIU SIĘ. I to w szczególnych okolicznościach – w naszych łazienkach.

Na dobry początek do swoich codziennych zachowań warto wprowadzić kilka zmian. To proste:

  • Plastikową maszynkę do golenia można wymienić na metalową – taką z wymiennym ostrzem.

Tam, gdzie tylko to możliwe, wybierajcie zawsze rzeczy wielorazowego użytku. Mniej zużytych jednorazowych maszynek oznacza mniej plastikowych śmieci.

  • Zamiast po mydło w płynie, sięgajcie po to w kostce.

Najlepiej jest wybierać to bardziej naturalne, z prostym składem, w opakowaniach kartonowych, a nie foliowych. A jeśli jednak bardzo ciężko jest nam się pożegnać z mydłem w płynie, to możemy wykonać je samodzielnie w domu i uzupełniać nim wielorazowy pojemnik. Wyższym stopniem wtajemniczenia będzie korzystanie z szamponu w formie kostki. Stają się one coraz bardziej dostępne i naprawdę działają nie gorzej od tych tradycyjnych.

  • Przywróćcie do łask papier toaletowy z recyklingu.

Może nie wygląda tak ładnie, jak ten śnieżno-biały lub tłoczony w kwiatowy wzór, ale czy naprawdę w tym przypadku ma to znaczenie? Ważne jest to, że do jego wyprodukowania użyto surowców wtórnych i że zazwyczaj nie jest pakowany w plastik. Podwójna korzyść dla środowiska.

  • Pełen zestaw środków sprzątających zamieńcie sprawdzoną sodą i octem – to działa!.

Zamiast szkodliwych, silnych środków chemicznych, możemy korzystać z naturalnych składników, które pomogą nam utrzymać łazienkę w czystości. Octu, sody i kwasu cytrynowego możemy wykorzystywać pojedynczo lub jako składników domowych płynów do czyszczenia czy proszku do prania. Ekologiczne sprzątanie wcale nie musi być mniej skuteczne od tradycyjnego.

Kilkoma przepisami dzielimy się w naszej zakładce #HydroNaPrzykład.

  • Kontrolujcie czas spędzany pod prysznicem.

Prysznic jest zwykle podawany jako lepsza alternatywa kąpieli w wannie, ponieważ zużywa mniej wody. Musimy jednak pamiętać, że wszystko zależy od jego długości. Już w ciągu 10 minut zużywamy mniej więcej równowartość wanny, czyli około 110 litrów czystej wody! Więc prysznic jak najbardziej tak, ale krótki.

Tych pięć propozycji wcale nie wygląda na trudne, prawda? Pamiętajmy, że aby wprowadzić do swojej codzienności ideę zero waste, nie musimy od razu dokonywać rewolucji. Zacznijmy od małych rzeczy, wprowadzajmy zmiany stopniowo i bądźmy w tym konsekwentni, a będzie to krok w bardzo dobrą stronę.