Najlepsze zdjęcia roku ponownie we wnętrzach Hydropolis

Nowa wystawa czasowa jest już dostępna dla wszystkich gości, którzy od dziś mogą ponownie odwiedzać Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Z radością i dumą możemy zaprosić do obejrzenia zdjęć laureatów Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.

W listopadzie 2020 roku zakończyła się 16. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego. Redakcja National Geographic Polska ponownie wyłoniła najciekawsze zdjęcia roku. Patronem i współorganizatorem konkursu, po raz drugi, jest wrocławskie Hydropolis.

Ten ogólnopolski konkurs tradycyjnie zakończyłby się uroczystą galą finałową w Hydropolis, jednak w tym roku restrykcje sanitarne wymusiły publikację wyników w internecie. Sama pandemia miała również niemały wpływ na konkurs. W tym roku do oceny trafiło ponad 9 tysięcy zdjęć – kilka tysięcy mniej niż w zeszłym roku. Jednak biorąc pod uwagę ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju i świecie oraz skrócony do zaledwie miesiąca okres nadsyłania prac, wynik tegorocznej edycji jest znakomity.

Jury konkursu w składzie Agnieszka Franus, Wiola Samborska, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Marek Arcimowicz i Paweł Młodkowski wybrało najlepsze zdjęcia w siedmiu kategoriach oraz jedną, szczególną pracę – Grand Prix konkursu. Oprócz czterech zwyczajowych kategorii – fotoreportaż, krajobraz, ludzie, zwierzęta – uczestnicy mogli zaproponować również swoje fotografie w ramach trzech kategorii specjalnych Hydropolis. Ich nazwy – miasto i woda, ocean życia, człowiek i woda – pochodzą od kolejnych stref tematycznych naszej stałej ekspozycji.

Decyzją jury laureatką i zdobywczynią tegorocznego Grand Prix została Małgorzata Szura-Piwnik za zdjęcie „Na Fali”, przedstawiające portugalską plażę tuż przed zachodem słońca. W tegorocznej edycji aż jedna trzecia wszystkich nadesłanych zdjęć rywalizowała w „wodnych” kategoriach. – Już po raz drugi Hydropolis współorganizowało Wielki Konkurs Fotograficzny. W kategoriach specjalnych wybraliśmy te zdjęcia, które z troską, uwagą i z wnikliwym spojrzeniem autora oddają temat wody, tak cennego i niezbędnego do życia zasobu, bo wszystko się zaczyna od wody – tłumaczy Wiola Samborska, jurorka konkursu i menedżerka CEE Hydropolis i Działu Marketingu MPWiK we Wrocławiu. – Trzymaliśmy się myśli, że za pomocą fotografii pomagamy ludziom wyrabiać w sobie empatię wobec drugiej osoby i jeszcze bardziej troszczyć się o przyrodę – dodaje Samborska.

Wielki Konkurs Fotograficzny to inicjatywa wielokrotnie nagradzana, m.in. przez miesięcznik branżowy Press i centralę National Geographic Society w Waszyngtonie. Oprócz promowania fotografii ma przybliżać piękno natury oraz zwracać uwagę na degradację środowiska naturalnego. Dla jego wcześniejszych laureatów, np. Pawła Młodkowskiego lub Mikołaja Nowackiego, triumf w konkursie stał się pierwszym krokiem do wielkiej kariery fotograficznej.

Zapoznanie się z pełną listą tegorocznych laureatów jest możliwe pod tym adresem .

Najnowszą wystawę czasową można obejrzeć do końca lipca 2021 roku. Jest dostępna w godzinach otwarcia Hydropolis:

  • od wtorku do piątku między 9:00 a 18:00
  • w soboty, niedziele i święta od 10:00 do 20:00

Wejście na wystawę czasową jest możliwe w ramach biletu na wystawę stałą.