Kup bilet
Godziny otwarcia 11:00 - 19:00
Приносимо свої вибачення, але сьогодні ми вже закрилися. Przepraszamy! Bilety na dziś są już wyprzedane.
Приносимо свої вибачення, але сьогодні ми вже закрилися. Przepraszamy! Bilety na jutro są już wyprzedane.
Kliknij, aby aktywować kulę ziemską
Wszystko zaczyna się od wody

Centrum wiedzy o wodzie

Wielki #modelZiemi360

Skąd biorą się fale?

Fale mogą powodować: wpadające do wody obiekty, wiatr, płynące statki, ruch płyt tektonicznych, podwodne osuwiska, uwalnianie się gór lodowych i trzęsienia Ziemi.

Czy w głębinach istnieje życie?

Tak! 60% Ziemi zajmują głębiny. Jest tam ekstremalnie ciemno, zimno, ciśnienie jest wysokie nie do wytrzymania, a mimo to toczy się tam życie.

Co świeci w wodzie?

To bioluminescencja. Niektóre bakterie, pierwotniaki, bezkręgowce i ryby wytwarzają światło samodzielnie lub przy pomocy bakterii symbiotycznych.

Jak powstają rafy koralowe?

Rafy powstają z pozostałości koralowców i innych organizmów. To one tworzą fundament raf.

Czy w Bałtyku pływają delfiny?

W Bałtyku zdarzały się sporadyczne wizyty delfinów, natomiast na stałe zamieszkuje nasze wody morświn - waleń mniejszy od delfinów, ale równie inteligentny.

Dlaczego w powietrzu łatwiej poruszać się niż w wodzie?

Woda jest 830 razy gęstsza od powietrza – to najgęstsze płynne środowisko na Ziemi. Opór stawiany w wodzie rośnie gwałtownie wraz z prędkością ruchu.

Czy woda ma wpływ na zdrowie?

Do dziś wykorzystywane są hydroterapia i balneoterapia. Historycznie, przekonanie o leczniczym potencjalne gorących kąpieli sięga aż do IV wieku p.n.e., gdy powstały pierwsze łaźnie rzymskie.

Skąd pochodzą lecznicze wody?

Z wnętrza ziemi. Wody lecznicze w Polsce wydobywane są przede wszystkim w obszarze Karpat i Sudetów (Cieplice-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój,Połanica-Zdrój).

Jak działają wody lecznicze?

Ich składniki mineralne mogą zmieniać odczyn pH soków trawiennych w żołądku i jelitach, uzupełniać niedobory minerałów i oddziaływać na gospodarkę wodno-elektrolitową człowieka.

Jak powstają wodospady?

Wodospady Wiktorii, Iguazu czy Niagara są efektem żłobienia skał przez płynącą wodę. Tak powstają progi skalne i kaskady. Taki rodzaj erozji nazywa się erozją wsteczną.

Czym są podmorskie rzeki?

Zjawisko to jest efektem mieszania się wód o różnym zasoleniu. W efekcie dnem Morza Czarnego płynie ogromna rzeka, która przez 7 km niesie więcej wody niż Nil i Ganges razem wzięte.

Czy wszystkie rzeki uchodzą do mórz i oceanów?

Nie. Okawango nie uchodzi bezpośrednio do morza, a kończy swój bieg na pustyni Kalahari, tworząc śródlądową deltę rozległą na 15 000 km2.

Dlaczego w Polsce jest mało jaskiń?

Jesteśmy nizinnym krajem, a więc trudno o warunki do tworzenia jaskiń. Najgłębsza i najdłuższa (Jaskinia Wielka Śnieżna) ma 824 m głębokości i 22 km długości.

Dlaczego ludzie osiedlają się blisko rzek?

Wylewające rzeki są niebezpieczne. Niemniej ich osady tworzą żyzną terasą zalewową, z której ludzie korzystają np. uprawiając ryż w dolinie Jangcy.

Jak woda tworzy cuda natury?

Tysiące lat temu rzeka Kolorado zaczęła drążyć w skale swe koryto. Mijały wieki, poziom morza obniżył się, a rzeka coraz głębiej wrzynała się w skalne podłoże. Tak powstał obecny cud natury - Wielki Kanion.

Jak starożytni radzili sobie z inżynierią wodną?

Do dziś zachowały się ślady około 200 akweduktów rzymskich. Jednym z najbardziej spektakularnych dzieł był wodociąg Konstantynopola znajdujący się w obecnym Stambule.

Czy ludzie mogliby żyć “na wodzie”?

Takie utopijne miasto, przytwierdzone kablami do dna morskiego, unosiłoby się na powierzchni wody. To pomysł architektów, który powstał w po trzęsieniu Ziemi na Haiti z 2010r.

Jak ważny jest transport morski?

Dla Chin jest bardzo ważny. Szanghaj ma jeden z największych portów na świecie. Każdy okręt, który wpływa do portu może pomieścić 4 kontenery, ważące po 120 ton.

Od jak dawna Wrocław posiada mosty?

Pierwsza wzmianka z roku 1149, mówi o moście łączącym wyspę Piasek z lewobrzeżną osadą. Obecnie w tym miejscu znajduje się most Piaskowy. W wieku XVI miasto liczyło 30 mostów o różnej wielkości i konstrukcji.

Jak pozyskać energię z morza?

Podstawą jest wykorzystanie różnicy poziomów wody. Każdy przypływ i odpływ napędza turbiny. Taka elektrownia działa u ujścia rzeki Rance we Francji. Zaspokaja zapotrzebowanie 130 000 domostw.

Czy istnieją miasta “na wodzie”?

Tak. Wenecja powstała z połączenia 118 wysepek i pali wbitych w dno laguny. Szeregiem kanałów poprzecinany jest również Amsterdam, Brugia, Sztokholm i Alappuzha.

Czy hydroelektrownie dają więcej prądu niż te węglowe?

Tak! Numerem 1. jest Zapora Trzech Przełomów na rzece Jangcy. Ma moc 22,5 GW. Przepuszcza 116 000 m3/s. Największe elektrownie węglowe nie mieszczą się w pierwszej 20. światowego rankingu.

Czy inżynieria wodna ma wpływ na naszą planetę?

Ogromny. Już samo napełnienie zbiornika Zapory Trzech Przełomów sprawiło, że oś obrotu Ziemi przechyliła się (o 2 cm przesunięty biegun geograficzny), a czas obrotu wydłużył się o 0.06 mikrosekundy.

Jak często cząsteczki wody wymieniane są w hydrosferze?

Woda w hydrosferze wymienia się ok. co 2800 lat. Szacuje się, że w ciągu 100 lat cząsteczka wody 98 lat spędza w oceanie, 20 miesięcy jako lód, 2 tygodnie w rzekach i mniej niż tydzień w atmosferze.

Dlaczego lód unosi się na wodzie?

Zmieniając swój stan skupienia, woda w postaci lodu zwiększa swoją objętości o ok. 9%. W konsekwencji lód staje się lżejszy (mniej gęsty) od wody i utrzymuje się na powierzchni zbiornika.

Takie rzeczy tylko w #Hydropolis

  • 7 stałych stref tematycznych
  • cykliczne wystawy czasowe
  • specjalna strefa dla dzieci
  • przestrzeń relaksu ze ścianą zielonego „mchu”, który symbolizuje widziane z lotu ptaka lasy amazońskie

#Водяний принтер (#DrukarkaWodna)

Принтер, встановлений на висоті входу у будівлю, працює як завіса, розступаючись перед відвідувачами. У весняно-літній період усі відвідувачі розпочинають екскурсію від проходження крізь «стіну води», а точніше через відтворені у воді візерунки і надписи. Завдяки цьому можна пройти, не замочивши ніг. Атракція працює лише у весняно-літній період, коли температура повітря не опускається нижче 0.

#Батискаф (#Batyskaf)

До цих пір на Місяці побувало більше людей, аніж є тих, хто особисто захоплювався ландшафтом Маріанської западини. Двоє сміливців - Жак Пікар та Дон Волш - 23 січня 1960 року опустилися на дно Безодні Челленджера у батискафі «Трієст І». В Гідрополісі Ви можете увійти у точну репліку цього апарату.

#Симулятор снігу (#SymulatorŚniegu)

Побачте снігову заметіль зблизька. Снігові грози - це грізне природне явище і, мабуть, ніхто не хотів би потрапити в неї у повсякденному житті чи у високих горах. У той же час, за склом, в контрольованих умовах, вона може виглядати насправді магічно та сюрреалістично. Симулятор снігу - це одна з атракцій, яку найчастіше фотографують. Роблячи фото не забудьте вказати хештег #Hydropolis #SymulatorŚniegu в Інстаграмі.

#Вогонь з водяної пари (#OgieńZParyWodnej)

Спеціальна атракція в зоні Водяної стіни, завдяки якій кожен може побачити, як водяна пара перетворюється у вогонь. Ця несподіванка здивує не лише дітей, а й дорослих, які їх супроводжують! Чому? Головним чином тому, що полум’я не обпікає, не є гарячим, і тому є безпечним та служить чудовим тлом для фотографій. Якщо Ви зробите тут фотографію - додайте її в Інстаграм під хештегом #Hydropolis #OgieńZParyWodnej.

WT - PT: 11:00 - 19:00

ostatnie wejście 18:00

WEEKEND: 10:00 - 20:00

ostatnie wejście 19:00

Średni czas zwiedzania to 2 h Wejścia są limitowane

ze względów bezpieczeństwa maksymalnie 60 osób zwiedzających na każde pół godziny

КАРТА ОБ'ЄКТА І ПЛАНУВАННЯ ВІДВІДУВАНЬ

Каси та Гідрополіс

Центр знань про воду Гідрополіс розташований в комплексі будівель, що належать АТ «MPWiK» (Муніципальне підприємство водопостачання та каналізації) у Вроцлаві. Пам'ятайте, що павільйон з касами знаходиться трохи далі від самої виставки (подивіться на карту поруч).


Якщо ви маєте намір купити квиток в касі, обов'язково перевірте наявність квитків онлайн. Ми впускаємо 20 гостей кожні 30 хвилин. Через високу завантаженість іноді після покупки квитка доводиться довго чекати своєї черги. Краще запланувати свій візит заздалегідь або купити квиток онлайн, щоб уникнути тривалого часу очікування.

Wejście główne do pawilonu kasowego Hydropolis znajduje się od strony ulicy Na Grobli przy skrzyżowaniu z ulicą Szybką. Pawilon kasowy jest zlokalizowany w innym budynku niż wystawa. Przed pawilonem mieści się niewielki plac z ławkami i stojakiem na rowery. Przed wejściem po lewej stronie znajdują się schody, a po prawej stronie podjazd. Po przejściu przez pawilon kasowy należy zejść po schodach bądź zjechać podjazdem, następnie skręcić w prawo, przejść 30 metrów i skręcić w lewo. Wejście główne znajduje się 20 metrów dalej po lewej stronie. W tej orientacji znajdują się dwie pary drzwi. Drzwi prowadzą na wystawę, która znajduje się na poziomie -1, przy drzwiach po prawej stronie znajduje się winda.
Pobierz aplikację

Zwiedzanie Hydropolis z audioprzewodnikiem

Pamiętaj, by zabrać ze sobą słuchawki!

Dzięki wykorzystaniu technologii beaconów lektor opowie o pobliskich eksponatach.

Dodatkowo — w trzech miejscach centrum odkryjesz nasze maskotki — widoczne dzięki technologii Augumented Reality.

Pozwól przeprowadzić się przez najważniejsze punkty wystawy.

Posłuchaj fragmentu naszego audioprzewodnika…

0:00
0:00

Transkrypcja:

Wraki.

Szacuje się, że na dnie mórz i oceanów mogą spoczywać nawet dwa miliony wraków. Mniej więcej do miliona z nich nie dotarli jeszcze żadni badacze. Z pewnością, najbardziej znana jest historia Titanica, który podczas swojego dziewiczego rejsu natrafił na górę lodową i zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku.

…i pobierz go na swój telefon zanim rozpoczniesz zwiedzanie.

Co oprócz zgłębiania wiedzy?

Inne atrakcje

Gry interaktywne

Wciągająca zabawa nie tylko dla najmłodszych. Pływanie z delfinami i eksplorowanie dna morskiego to tylko początek.

Arcadia Lounge i Molecule Cafe

Po zakupie biletu zapraszamy do naszych kawiarni na pyszną kawę i coś słodkiego oraz drobne przekąski. Arcadia Lounge znajduje się na trasie przejścia z pawilonu kasowego do Hydropolis. Molecule Cafe mieści się w środku wystawy tuż obok Strefy Wejścia.

Gift shop

Szukasz pomysłu na prezent? Wybierz jedną z książek, zabawek i gier edukacyjnych dla dzieci, upominek z Wrocławia lub gadżet Hydropolis.

Multimedialne instalacje

Jest ich ponad 70, a wśród nich - wielki model ziemi z ekranem 360 stopni o długości 60 metrów. Eksponatom towarzyszy ponad 40 artykułów naukowych.