Zamiast mnożyć straty – dziel się tym, co dobre

Marnowanie żywności jest jednym z głównych problemów, z którymi musimy się zmierzyć chcąc żyć bardziej ekologiczne. Duża część Polaków ma obecnie z tym problem.

  • Ponad 40% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać żywność.
  • Rocznie marnujemy ponad 235 kg jedzenia na osobę.
  • Polska znajduje się w czołówce państw marnujących produkty spożywcze.
  • Podczas świąt wyrzucamy jeszcze więcej!

Tymczasem, aby nie marnować, wystarczy zastosować kilka prostych zasad.

  • Nie kupujcie więcej, niż realnie jesteście w stanie spożyć.

To właśnie nieracjonalne zakupy są główną przyczyną marnowania żywności w naszych gospodarstwach domowych. Planujcie więc posiłki z wyprzedzeniem, róbcie listę zakupów i faktycznie się jej trzymajcie. Nie kupujcie pod wpływem impulsu. Na zakupy spożywcze najlepiej też chodzić będąc najedzonym – osoba głodna kupuje więcej. Nie róbcie zapasów, no chyba że mówimy o domowych przetworach na zimę. W razie potrzeby lepiej jest dokupić brakujące produkty, niż wyrzucić coś, czego nie zdążyliśmy zjeść.

  • Odpowiednio przechowujcie żywność.

Warto dbać o to, aby kupione produkty jak najdłużej zachowały świeżość. W lodówce nie wszędzie panuje taka sama temperatura, i np. na drzwiach lepiej nie umieszczać produktów, które łatwo się psują. Warzyw i owoców nie powinno się myć przed schowaniem. Wilgoć przyspieszy ich psucie, a wszelkie gotowe potrawy lub otwarte produkty powinny być dobrze zabezpieczone. Pamiętajcie też, że nie wszystkie warzywa i owoce muszą być trzymane w lodówce, niektórym bardziej służy temperatura pokojowa.

  • Przetwarzajcie produkty i wykorzystujcie je ponownie.

Dla przykładu – roślinny pasztet sprawdzi się także w formie kotletów, z resztek ugotowanych ziemniaków można zrobić kopytka, a rosołu użyć jako bazę na inną zupę. Taka kuchnia w stylu less waste może być naprawdę smaczna, trzeba tylko wykazać się kreatywnością.

  • Nie bójcie się mrozić pożywienia.

Mrożenie jest świetnym sposobem na przedłużenie trwałości jedzenia i jego dłuższe przechowywanie. Pamiętajcie jednak, że raz rozmrożonych produktów nie można mrozić ponownie!

  • Dzielcie się. Pamiętajcie, że są osoby, które z radością przyjmą to, czego Wy już nie chcecie.

Nadmiar rozdajcie znajomym i rodzinie, albo zróbcie sobie spacer do najbliższej lodówki społecznej. W końcu przyjemnie jest się dzielić, prawda? Zwróćcie tylko uwagę na to, aby produkty zanoszone do takiej lodówki zawsze były świeże, w końcu chodzi o to, żeby ktoś inny z nich skorzystał.

Ograniczenie marnowania żywności wymaga trochę planowania i pohamowania impulsów, ale jest to wysiłek, który na pewno się opłaci.