Schwytane bąbelki

Soda oczyszczona i ocet – dwa bardzo proste składniki, które można znaleźć prawie w każdej kuchni (a na pewno w każdym sklepie spożywczym), razem tworzą wybuchową mieszankę, którą można wykorzystać do ciekawych naukowych zabaw.

Do tego eksperymentu potrzebujemy:

  • Szklankę
  • Sodę oczyszczoną
  • Olej
  • Ocet
  • Łyżeczkę lub kroplomierz

W pierwszej kolejności do szklanki nasypujemy sodę. Musi jej być dość dużo – warstwa grubości mniej więcej dwóch centymetrów jest w sam raz. Następnie dolewamy olej do ¾ wysokości szklanki. Należy to robić ostrożnie, tak aby olej przykrył sodę, ale się z nią nie wymieszał. I na samym końcu na powierzchnię oleju nakrapiamy ocet. Jeśli nie mamy kroplomierza lub pipety zwykła łyżeczka wystarczy, ale pamiętajmy, aby wlewać go delikatnie i stopniowo.

Ocet nie miesza się z olejem, ale kropla po kropli spada na dno szklanki, aż dojdzie do znajdującej się tam sody.

Soda oczyszczona i ocet reagują ze sobą i jest to przykład reakcji chemicznej nazywanej reakcją zobojętnienia. Widzimy jej zajście bardzo wyraźnie, bo soda zaczyna się pienić. W wyniku tej reakcji powstaje dwutlenek węgla. Ze względu na grubą warstwę oleju w szklance, gaz nie może się wydostać i jego pęcherzyki krążą w oleju, unosząc się i ponownie opadając. I tak udało się nam schwytać bąbelki. Taki efekt osiągniemy jednak tylko wtedy, gdy ocet będzie dodawany stopniowo, kropla po kropli. Jeśli wleje się go zbyt dużo na raz, powstającego w reakcji gazu będzie tak dużo, że mieszanina wykipi.