Nowa oferta edukacyjna na rok szkolny 2018/2019

11 warsztatów i 3 zajęcia projektowe, w tym, aż 3 warsztaty dedykowane przedszkolakom. To zupełna nowość w ofercie edukacyjnej Hydropolis, dzięki której, będzie ona teraz docierać do wszystkich pionów edukacji obowiązkowej. Kolejnym elementem oferty są nowe warsztaty, które zwiększają zakres tematyczny wiedzy. Są to warsztaty ekologiczne, geograficzne oraz geologiczne. Najstarsi zyskali możliwość wzięcia udziału w zajęciach projektowych, w ramach których wykonają wynalazki sprzed 2 tys. lat, które zrewolucjonizowały inżynierię wodną. Każdy warsztat trwa ok. 45 minut i obejmuje realizację wybranych podstaw programowych z zakresu m.in. chemii, fizyki, biologii, historii i geografii. Pełny opis warsztatów znajdą Państwo poniżej:

 

PRZEDSZKOLE 

Mapa świata (warsztat geograficzny dla 3-latków) 

Czy  wiesz na  jakim kontynencie  można spotkać kangura?  To  doskonałe zajęcia, aby się o tym przekonać. Na tych zajęciach najmłodsi będą mogli pogłębić swoje informacje z zakresu geografii  oraz fauny i flory  żyjącej na różnych kontynentach.   Uczestnicy  pod okiem edukatorów pokolorują  zwierzęta  piankowymi farbkami i kostkami lodu i umieszczą  je w odpowiednim miejscu na mapie.   

Magia wody (warsztat chemiczny) 

Uczniowie za pomocą barw podstawowych stworzą barwy pochodne. W drugiej części zajęć  dowiedzą się, z czego  składa się powietrze i czym różni się chmura od mgły.  Wykorzystując odczynniki chemiczne i sprzęt laboratoryjny  stworzą kolorowy deszcz. Doskonałym uzupełnieniem zajęć jest zabawa z bańkami mydlanymi. 

Ekologiczna mikstura (warsztat chemiczny) 

Uczestnicy  warsztatu dowiedzą się, czym jest mieszanina. Wykorzystując substancje chemiczne, połączą je ze sobą i przygotują barwną miksturę, którą później użyją do pomalowania obrazka. W ramach zajęć uczniowie samodzielnie wykonają także”slime” (gęstego gluta popularnego wśród dzieci), którego  zabiorą ze sobą do domu. 

 

KLASY 1-3 

Globus (warsztat geograficzny) 

Jak zrobić z balona globus? O tym przekonają się uczniowie w czasie zajęć, lecz w pierwszej kolejności przygotują swój klej, który posłuży do naklejenia  na nim kontynentów. Cały warsztat wzbogacą ciekawostki  dotyczące Ziemi i geografii. 

Plastyczny misz- masz  (warsztat chemiczny)   

W ramach warsztatów dzieci własnoręcznie przygotują piankolinę i zapakują ją w  balon. Tak powstanie znany nam z dzieciństwa „gniotek”.  W drugiej części zajęć dowiedzą się, co  to jest gips i połączą go  z innymi odczynnikami chemicznymi, formując barwną kredę, którą później zabiorą do  domu. 

 

KLASY  4-6 

Profil glebowy (warsztat geologiczny) 

Uczniowie  na zajęciach określą skład gleby, jej właściwości i wykorzystanie oraz chłonność.  Następnie używając różnych materiałów mi.in. piasku i żwiru  przygotują  profil glebowy. 

Wody  słodkie i wody słone (warsztat chemiczny) 

Zajęcia poświęcone są gęstości wody. Uczestnicy  tworzą barwną tęczę w probówce oraz skonstruują areometr.  Wowiedzą się, czym jest wskaźnik oraz na jaki kolor barwi  się roztwór kwasu i  zasady pod wpływem indykatora.  

 

KLASA 7-8, GIMNAZJUM: 

Ale kwas! (warsztat ekologiczny) 

Tematem przewodnim są kwaśne deszcze i ich wpływ na środowisko. Młodzież zobaczy na własne oczy, jakie są skutki uboczne kwaśnych  deszczy, jak one powstają, czym jest skala pH oraz katalizatory. 

Siła wody (warsztat fizyczny) 

Siła wyporu, napięcie powierzchniowe, zmiany stanów skupienia oraz rezonans. Uczniowie sprawdzą, czy woda jest tak samo ściśliwa, jak powietrze. Następnie podejmą próbę stworzenia chmury w butelce. 

 

SZKOŁY ŚREDNIE: 

Chemia wody (warsztat chemiczny) 

Czym jest ciepło właściwe? Na czym polega elektroliza? Warto wiedzieć, że woda często występuje w reakcjach chemicznych tylko pośrednio, o czym można przekonać się w czasie zajęć. Mimo, że warsztat poświęcony jest wodzie, to zakończy się „ognistym” finiszem. 

Fizyka płynów (warsztat chemiczno- fizyczny) 

W ramach warsztatu uczestnicy zbadają nie tylko wodę, ale również inne ciecze. Jak działa aceton na styropian? Czym różni się gęstość od lepkości? Czy magnesy mogą działać na ciecze? Rozwikłają te wszystkie zagadki, a nawet więcej. 

 

ZAJĘCIA PROJEKTOWE: 

Konstrukcja rakiet  

Uczestnicy zajęć zapoznają się z działaniem rakiet – omówione zostaną 3 zasada dynamiki Newtona oraz niezbędne warunki, aby lot był wysoki i zgodny z wyznaczonym zwrotem. Na koniec warsztatów uczniowie skonstruują swoje rakiety i wezmą udział w zawodach. Czyja rakieta poleci najdalej? 

Miękkie lądowanie  

W pierwszej części zajęć, uczniowie dowiedzą się, jaka jest różnica między energią potencjalną a kinetyczną. Następnie otrzymają zadanie – z udostępnionych materiałów oraz na podstawie wyznaczonych w ramach grupy ról, zbudują platformy, które zamortyzują upadek balonu z wodą. Tym samym nawiążą do lądowania na Marsie. 

Fontanna Herona  

Heron stworzył pierwszą maszynę parową 2000 lat temu. Zrobił też fontannę o bardzo prostym mechanizmie, ciekawe czy i uczniom uda się to powtórzyć. Do dyspozycji otrzymają materiały dostępne w każdym domu, jednak zadanie nie będzie takie proste. 

 

Zarezerwuj warsztaty już dziś!

Dla komfortu nauczycieli Centrum prowadzi obowiązkową wcześniejszą rezerwację terminów. W celu rezerwacji wybranych zajęć prosimy o wysłanie wiadomości na adres rezerwacje@hydropolis.pl i podanie następujących informacji:

  • Dane do rezerwacji: nazwa szkoły, instytucji bądź imię i nazwisko oraz numer kontaktowy;
  • Informację jakiego warsztatu lub zajęć rezerwacja dotyczy;
  • Termin rezerwacji i godzina;
  • Liczbę uczniów i opiekunów w grupie (na każde 10 osób przysługuje 1 bezpłatny bilet dla opiekuna);
  • Informację czy rezerwacja dotyczy samych warsztatów lub też warsztatów i zwiedzania Hydropolis z przewodnikiem

 

Cennik:

  • Grupowy ulgowy 17 zł/os;
  • Grupowy ulgowy (zwiedzanie + warsztat) 27 zł/os;
  • Grupowy ulgowy (zwiedzanie + zajęcia projektowe) 29 zł/os;
  • Grupowy normalny (dotyczy biletów dla opiekunów w przypadku przekroczenia darmowej puli) 23 zł/os.

 

Formy płatności:

  • W dniu rezerwacji za faktyczną liczbę osób, która dotrze na wystawę. Płatne w kasie biletowej Hydropolis (płatność katą lub gotówką);
  • Płatność przelewem do 7 dni przed planowaną wizytą – faktura pro forma;
  • Płatność przelewem na mocy faktury z odroczonym terminem płatności (tylko dla uczestników programu „Szkoła w mieście).

 

Ważne informacje:

  • Grupa może liczyć max. 30 osób;
  • W związku z charakterem zajęć warsztatowych i projektowych udział w nich brać mogą jedynie osoby o pełnej sprawności ruchowej;
  • Prosimy o punktualne przybycie. Spóźnienie powyżej 15 minut skutkuje anulowaniem rezerwacji warsztatu lub zwiedzania z przewodnikiem. Grupie przysługuje wtedy zwiedzanie wystawy bez opieki przewodnika.

 

Serdecznie zapraszamy!