Wystawa Hydropolis wzbogacona o sylwetki kobiet naukowczyń

Sylvia Alice Earle, Rachel Carson, Jeanne Villepreux-Power oraz Agnes Pockels to badaczki, o dokonaniach których będzie można przeczytać na wystawie w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis od 8 marca tego roku.

Większość z nas słyszała o dokonaniach Marii Skłodowskiej-Curie czy Ady Lovelace. Badaczek, który przyczyniły się do rozwoju nauki jest jednak znacznie więcej. Z okazji Dnia Kobiet Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu postanowiło upamiętnić wybitne panie, dzięki którym woda jest dla nas mniej tajemniczą substancją.

– 8 marca, tę symboliczną datę wybraliśmy, żeby zainaugurować projekt popularyzacji dorobku akademiczek, które swoimi działaniami przysłużyły się naukom związanym z wodą. Misją naszego centrum jest edukacja na różnych poziomach. Opowiadanie historii kobiecych jest ważne, bo uzupełnia lukę w narracji na temat przeszłości – mówi Wiola Samborska, dyrektorka CEE Hydropolis.

Obok badaczy takich jak Don Walsh czy Jacques Piccard, którzy jako pierwsi zeszli na dno Rowu Mariańskiego, zaprezentowana zostanie postać Sylvii Alice Earle, biolożki morskiej, oceanografki, która jako pierwsza z kobiet w 1980 roku stanęła na dnie oceanu, na głębokości 381 m, w specjalnym skafandrze głębinowym. Ponad dwa tygodnie spędziła też w podwodnej bazie na głębokości 15 m.

– Pokażemy także sylwetkę Rachel Carson, prekursorki badań nad ochroną środowiska, amerykańskiej biolożki, której przypisuje się rozpoczęcie globalnego ruchu ekologicznego. Sięgnęliśmy także po dorobek Agnes Pockels, niemieckiej fizykochemiczki, która zapoczątkowała badania nad zjawiskami na powierzchni cieczy, inspirując się początkowo tworzeniem piany i błon na powierzchni brudnych naczyń, a eksperymenty wykonywała w domowej kuchni – wyjaśnia Wiola Samborska, dyrektorka CEE Hydropolis.

Badaczki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryły, że tylko cztery procent postaci występujących w podręcznikach do historii to kobiety.

– Chcemy uratować od zapomnienia niezwykłe historie kobiet, jak choćby Jeanne Villepreux-Power, pionierkę współczesnej akwarystyki. W prowadzonych badaniach rozstrzygnęła choćby kwestię powstawania muszli i mięczaków oraz sposoby ich rozmnażania. Jej dokonania zostaną zaprezentowane w strefie Głębiny w Hydropolis – dodaje Wiola Samborska, dyrektorka CEE Hydropolis.

Sylwetki kobiet, które przyczyniły się do rozwoju nauki zostały umieszczone w różnych miejscach wystawy w zależności od tematyki, którą zajmowała się badaczka. O Sylvii Alice Earle przeczytamy obok repliki batyskafu Trieste, biografia Rachel Carson została umieszczona obok wyspy śmieci, Jeanne Villepreux-Power – w strefie Ocean Życia, a o Agnes Pockels dowiemy się więcej obok najsłynniejszych wraków statków.