Geotermia

Energia odnawialna, to nie tylko siła pozyskana z żywiołów takich jak woda, słońce, czy wiatr. Alternatywne źródła energii, takie jak geotermia, możemy również znaleźć pod powierzchnią Ziemi. Czym jest ten podziemny strumień ciepła? 

 

Energia geotermalna jest pozyskiwana na całym świecie, a Polska ma ogromny potencjał aby z niej czerpać. Geotermia najczęściej kojarzy się nam z  gejzerami i to dokładnie ta sama siła podgrzewa gorące wody. Państwem, które przoduje w wykorzystywaniu takiej energii jest Islandia. Stanowi ona już 90 % całej pozyskiwanej energii,  a nowe technologie pozwalają nie tylko czerpać z niej ciepło ale również generować prąd elektryczny. Oprócz Islandii, dla takich państw jak Turcja, Nowa Zelandia czy Indonezja w ostatnich geotermia jest bardzo ważnym obszarem do inwestycji.  

Gorące źródła na Islandii

Na Islandii już blisko 90 proc. energii pozyskuje się z geotermii.

Polskim przykładem jest Zakopane i Geotermia Podhalańska, ta inwestycja dostarcza ciepło do 90 % tamtejszych hoteli i coraz więcej okolicznych miejscowości zaczyna brać z nich przykład. W Polsce  praktycznie nie znajdziemy gejzerów, wiec w jak sposób odkryliśmy potencjał geotermalny w naszym kraju? Jak to zwykle bywa- przez przypadek, podczas odwiertów przy poszukiwaniu innych złóż.  

 

Jak to się dzieje, ze ciepło z wnętrza Ziemi może ogrzać nasza dom?  

Energia cieplna jest pozyskiwana w płaszczu Ziemi, gdzie uwalniane jest ciepło na skutek rozpadu pierwiastków promieniotwórczych. Temperatura może tam osiągać nawet kilka tysięcy stopni Celsjusza. Oczywiście dzieje się to bardzo głęboko pod powierzchnią. Nam wystarczą o wiele niższe temperatury, rzędu 80 stopni Celsjusza, które występują o wiele płycej.  Na skutek zjawiska konwekcji, czyli ruchu związanego z różnicą temperatury masy cieplne wędrują ku górze i gromadzą się w skałach oraz warstwach wodonośnych.

Tak zmagazynowaną energię możemy pozyskać za pomocą odwiertów o głębokości kilku kilometrów. Jest to jedna z najdroższych i najbardziej zaawansowanych  czynności, jednak dosyć prosta w zrozumieniu. Zwyczajowo wykonuje się dwa otwory, jeden do pobierania gorącej wody lub pary, za to drugi będzie potrzebny do zwrotu pobranych substancji. Jest to zamknięty obieg, polega na ciągłej wymianie wód, cyklicznym pobieraniu i oddawaniu ciepła. Taki system można założyć nawet przy płytkiej geotermii,  stosowanej w pojedynczych gospodarstwach domowych, wtedy woda jest dodatkowo podgrzewana za pomocą pomp ciepła.  

 

Taka alternatywa to przede wszystkim zerowa emisyjność substancji szkodliwych do atmosfery oraz jej odnawialność.

Ponad to jest niezależna od warunków pogodowych w przeciwieństwie do większości źródeł odnawialnych. Energia jaką można pozyskać jest stała dla poszczególnych pór roku. Największą wadą wprowadzenia takich systemów ciepłowniczych jest ich ograniczony obszar występowania. Jeżeli chodzi o Polskę, to z powodzeniem możemy zakładać te instalacje w jej zachodniej i środkowej części. Technologia nie należy do najtańszych, ale jest się w stanie zwrócić po kilkunastu latach.  

 

Jak każde źródło energii, geotermia ma swoje wady i zalety. Możemy z niej korzystać w większej skali jak ma to miejsce w Zakopanem lub używać jej dla pojedynczych gospodarstw domowych. Rozwój technologii oraz jej dostępności w dobie rezygnacji  z elektrowni węglowych na pewno zwiększy zapotrzebowanie na alternatywne źródła.  Być może za kilkadziesiąt lat będzie to jeden z wiodących systemów cieplnych w Polsce.   

Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę Facebook.