Centrum wiedzy o wodzie

Atrakcje Wrocławia

Wrocław – co warto zobaczyć…

Wrocław zasługuje na uwagę turystów, ponieważ oferuje szereg ciekawych atrakcji. Znajdują się tutaj interesujące muzea, malownicze parki, zabytkowe budynki, unikalna architektura oraz zachęcające do odwiedzin miejsca rozrywki. Stolica Dolnego Śląska proponuje więc wszystko to, czego oczekiwać można od atrakcyjnego turystycznie miasta. Zdecydowanie warto uwzględnić je w swoim planie podróży po Polsce.

Punkty, które warto zobaczyć we Wrocławiu to przede wszystkim: Ogród Zoologiczny, Rynek Główny, Stare Miasto, Ogród Japoński, punkt widokowy Sky Tower, Panorama Racławicka, Kościół Św Elżbiety, Fontanna Multimedialna i wiele innych ciekawych obiektów.

Atrakcje turystyczne Wrocławia

Ostrów Tumski

Otoczony rzeką kompleks zabytkowych kościołów i kamieniczek

Panorama Racławicka

Bitwa uwieczniona na olbrzymim płótnie o wymiarach 114 x 15 metrów.

Hydropolis

Multimedialna wystawa zlokalizowana w odrestaurowanym podziemnym zbiorniku wody.

ZOO Wrocław

Nowa inwestycja — Afrykarium — przyciąga rzesze turystów z całego kraju i bije rekordy odwiedzin.

Kolejkowo

Dolny Śląsk w miniaturze! Odkryj setki budynków, tysiące figurek ludzi i zwierząt, olbrzymi tabor, góry, rzeki, jeziora.

Hala Stulecia i Pergola

Tuż obok ZOO - architektoniczna wizytówka miasta otoczona kameralnymi parkami.

Rynek

Największe zagęszczenie restauracji na metr kwadratowy oraz najszersza oferta rozrywek i atrakcji kulturalnych.

Pałac Królewski i Narodowe Forum Muzyki

Dawna rezydencja królów pruskich tuż obok nowego gmachu NFM, w którym między innymi toczy się kulturalne życie miasta

Ogród botaniczny

Oaza piękna i spokoju w sercu Wrocławia, "żywe muzeum" Uniwersytetu Wrocławskiego.

Co jeszcze można zobaczyć we Wrocławiu?

Na szczególną uwagę pośród atrakcji we Wrocławiu zasługuje Hydropolis, czyli niepowtarzalne, nowoczesne muzeum dla osób w każdym wieku, którego tematyka skupia się na żywiole wody. Wyjątkowa przestrzeń od początku zachwyca turystów, o czym świadczą liczne pozytywne recenzje.

Rozwiń

Hydropolis powstało w 2015 roku i od tego czasu jest to jedno z najpopularniejszych wrocławskich muzeów. Nie bez przyczyny. Ten niezwykły obiekt znajduje się w podziemiach należących do MPWiK. Przestronne, zaciemnione korytarze z nowoczesnym niebieskim oświetleniem sprawiają, że odwiedzający czują się jak w futurystycznej, magicznej krainie, czy też ‒ jak często nazywa się to muzeum ‒ w wodnym mieście. Dziesięć stałych wystaw w tym obiekcie koncentruje się wyłącznie na tematyce związanej z wodą. Można się tutaj dowiedzieć czegoś na temat roli przepływu wody w mieście, jak duże znaczenie ma woda w organizmie człowieka, w jaki sposób była ona przedstawiana w dziełach sztuki i w religii na przestrzeni wieków itd. Odwiedzający mają też szansę zapoznać się z niezwykłymi wynalazkami związanymi z inżynierią wodną, m.in. ze statkami, kołami wodnymi, zegarami, kapsułami do nurkowania i wieloma innymi ciekawymi eksponatami.

Hydropolis to ponad cztery tysiące metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczej, która została podzielona na dziesięć bloków tematycznych, z czego każdy z nich koncentruje się na innym aspekcie. Nazwy poszczególnych bloków sugerują czego można się spodziewać w środku, np. Historia Inżynierii Wodnej, Człowiek i Woda, Stany Wody. Goście muzeum są zapoznawani z interesującymi ciekawostkami, na przykład na temat tajemniczych stworów z najgłębiej skrywanych morskich zakamarków. Muzeum jest więc na pewno czymś, co warto zobaczyć przebywając we Wrocławiu, szczególnie jeśli podróżujemy z dziećmi. W Hydropolis przygotowano dla najmłodszych specjalne strefy edukacyjne, w których na pewno nie będą się nudzić. Wizyta w obiekcie to połączenie rozrywki z nauką.

Jeśli planujecie 2-dniowy wypad do Wrocławia, to w poniższym zestawieniu podpowiadamy, jakie atrakcje w tym czasie warto zobaczyć. Proponowany plan uwzględnia położenie atrakcji oraz czas, jaki warto zarezerwować na każdą z nich.

Atrakcje Wrocławia

Plan zwiedzania

Dzień 1.

8:30 – 9:30 Ostrów Tumski

Dawniej wyspa, obecnie najstarsze miejsce we Wrocławiu o mistycznym wręcz charakterze. Przestrzeń, w której majestatyczne, gotyckie świątynie przeglądają się w nurcie Odry. Przy odrobinie szczęścia zobaczycie tutaj latarnika rozpalającego gazowe lampy. System kładek i mostów łączy Ostrów Tumski z sąsiednimi wyspami, zachęcając do spacerów w ciszy i z historią w tle.

10:00 – 11:00 Panorama Racławicka

Przynajmniej raz w życiu należy zobaczyć wrocławską Panoramę. To unikalne miejsce, w którym podziwiać można malarskie przedstawienie największej bitwy insurekcji kościuszkowskej. Olbrzymie płótno, o wymiarach 114 x 15 metrów, umieszczono w specjalnie zbudowanej w tym celu rotundzie. Malowidło jest niezwykłym reliktem XIX-wiecznej kultury masowej, a dzięki zastosowaniu specyficznych zabiegów malarskich i technicznych, przenosi w inny czas i rzeczywistość.

ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11, 50-155 Wrocław

www.panoramaraclawicka.pl

71 344 16 61

 

11:30 – 13:00 Hydropolis

Hydropolis jest unikatowym centrum wiedzy poświęconym wodzie, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Ekspozycja znajduje się w zabytkowym, specjalnie w tym celu odrestaurowanym podziemnym zbiorniku wody.

ul. Na Grobli 17, 50-421 Wrocław

hydropolis.pl

71 340 95 15

 

13:00 – 14:00 Przerwa obiadowa

W poszukiwaniu miejsca na obiad najlepiej się udać na wrocławski rynek i jego najbliższe okolice. Dziesiątki zróżnicowanych lokali gastronomicznych zaspokoi gusta nawet najbardziej wymagających smakoszy.

 

14:30 – 16:15 ZOO

Miejski Ogród Zoologiczny jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. Dzięki ponad 150-letniej historii posiada obecnie najbogatszą kolekcję zwierząt w kraju i jedną z bogatszych kolekcji gadów i płazów w Europie. Uruchomione w 2014 roku Afrykarium stało się z miejsca jedną z najbardziej obleganych atrakcji w kraju. Wrocławskie ZOO jest domem dla około 12 000 zwierząt, reprezentujących ponad 1100 gatunków.

ul. Wróblewskiego 1-5, 51-618 Wrocław

www.zoo.wroclaw.pl

71 348 30 24

16:30 – 18:00 Hala Stulecia i Pergola

Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO hala widowiskowa to jedna z wizytówek miasta. Modernistyczna bryła przyciąga turystów swoją architekturą i historią. Znajdująca się na jej tyłach największa w Polsce fontanna multimedialna stała się obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek w sezonie letnim. Hala Stulecia jest również wyjątkowo atrakcyjnie położona na turystycznej mapie Wrocławia — sąsiedztwo ZOO, Parku Szczytnickiego, Ogrodu Japońskiego i Pawilonu Czterech Kopuł czyni z niej jedno z najchętniej oglądanych miejsc we Wrocławiu.

ul. Wróblewskiego 1-5, 51-618 Wrocław

www.zoo.wroclaw.pl

71 348 30 24

Dzień 2.

9:00 – 10:00 Ogród Botaniczny

Otoczona ruchliwymi ulicami zielona enklawa Ogrodu Botanicznego to miejsce idealne do odpoczynku od zgiełku wielkiego miasta. Panująca tu cisza i spokój stwarzają świetne warunki dla rodzinnych spacerów, spotkań lub randek. Oko cieszą zadbane aleje, oczka wodne i okazy botaniczne od najmniejszych krzewów po potężne dęby szypułkowe.

10:30 – 11:30 Uniwersytet Wrocławski

Gmach główny Uniwersytetu, usytuowany tuż nad brzegiem Odry, należy do najcenniejszych zabytków architektury epoki baroku. Założona w 1702 roku uczelnia pełni swoją funkcję do dziś. Na szczególną uwagę zasługuje Aula Leopoldyńska — obecnie miejsce głównych uroczystości z życia studentów. To pełne przepychu, bogato zdobione freskami i grupami rzeźbiarskimi pomieszczenie można zobaczyć w ramach wstępu do uniwersyteckiego muzeum.

 

12:00 – 14:00 Rynek

Średniowieczny rynek jest sercem miasta i jednym z największych staromiejskich placów targowych w Europie. Jego ratusz, z otaczającymi go kolorowymi kamieniczkami, to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny punkt miasta. Szczególną popularnością cieszą się organizowane w tym miejscu jarmarki — Bożonarodzeniowy i Świętojański. Tętniące życiem miejsce, które nigdy nie zasypia.

 

14:00 – 15:00 Przerwa obiadowa

W poszukiwaniu miejsca na obiad najlepiej się udać na wrocławski rynek i jego najbliższe okolice. Dziesiątki zróżnicowanych lokali gastronomicznych zaspokoi gusta nawet najbardziej wymagających smakoszy.

 

15:30 – 16:30 Pałac Królewski

Zespół pałacowy będący wrocławską rezydencją królów pruskich. Znajduje się w południowej części Starego Miasta, w sąsiedztwie Dzielnicy Czterech Świątyń i Narodowego Forum Muzyki. Obecnie siedziba Muzeum Historycznego gromadzącego eksponaty rzemiosła artystycznego oraz ikonografii Wrocławia w postaci grafik, rycin i fotografii.

ul. Kazimierza Wielkiego 35, 50-077 Wrocław

www.muzeum.miejskie.wrocław.pl

71 391 69 40

17:00 – 18:00 Kolejkowo

Największa makieta kolejowa w Polsce zawiera aż kilkaset metrów torowiska. Jej autorzy dołożyli wszelkich starań, aby model tętnił życiem i z dużą szczegółowością odwzorowywał rzeczywistość. W Kolejkowie zobaczymy więc miniaturowe przedstawienia największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, wzbogacone o różne scenki rodzajowe, ukazujące życie mieszkańców tego fikcyjnego miasteczka. Wspaniałe miejsce zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

ul. Orląt Lwowskich 20B, 53-605 Wrocław

www.wroclaw.kolejkowo.pl

880 008 004